Ontario Birinci Nation acil durumunu intihar üzerine ilan etti

Kanadalı bir aborijin topluluğu, üç genç kızın intiharının ardından olağanüstü hal ilan etti.

Ontario Birinci Nation acil durumunu intihar üzerine ilan etti
Ontario Birinci Nation acil durumunu intihar üzerine ilan etti Admin
Bu içerik 327 kez okundu.

 

Kuzey Ontario'daki uzak Wapekeka First Nation şefi Brennan Sainnawap bu hafta bildirimi yaptı.

13 Haziran'da Jenera Roundsky (12 yaşında), intihar anlaşmasının bir parçası olarak ölmeyi en son çocuk haline getirdi.

Ocak ayında 12 yaşındaki iki kız daha intihar etti. Topluluk, yaklaşık 400 kişinin bulunduğu bir şehirde yaklaşık 40 gençin risk altında olduğu düşünülüyor.

Bir Kanada kökenli bir aborijin topluluğunu vurmak en son intihar krizidir. Geçtiğimiz yıl, Ontario'daki Attawapiskat First Nation, 11 kişinin kendi hayatlarını tek bir günde almaya teşebbüste bulunmasının ardından acil durum ilan etti.

Wapekeka, yaz boyunca, Health Canada'ya bazı kızların bir intihar anlaşması imzaladığını fark ettiklerini ve bir gençlik intiharı önleme programı yaratmak için yaklaşık 380.000 C $ (225.000 £, 286.000 $) tutarında bir soruşturma başlattığını bildirdi.

Köyün liderleri, topluluğun intihar krizinden bahsetmek için Başbakan Justin Trudeau ile bir araya geldi.

Sağlık Kanada fonları göndereceğini söyledi ancak Wakepeka şimdiye kadar sadece 95.000 $ aldığını söyledi - vaat edilen dörtte biri.

  • Kanadalı kızlar arasında yükselen ufak bir intihar

Ocak ayında, kimliği belirsiz bir bağışçı, federal fonlar yavaş olduğunda toplulukta gençlerin intihar etmesini önlemek için 380.000 $ göndermek taahhüdünde bulundu.

Wapekeka sözcüsü Joshua Frogg Cuma günü BBC'ye verdiği demeçte, bağış yapan kişinin yalnızca bir kaç saat boyunca bir zihinsel sağlık görevlisini çalıştırmaya giren 30 bin dolar yolladığını söyledi.

Bay Frogg'ın yeğeni Chantell Fox, intihar eden üç kızdan biriydi. Ocak ayında Ottawa'da yapılacak bir basın konferansında intihar konusunda ulusal bir strateji çağrısında bulundu.

Toronto Star , Jenera Roundsky'nin 13 Haziran'da yerel hokey pistinde ölü bulunduğunu bildirdi . Bildirildiğine göre bir arkadaşına veda etmek için mesaj attı.

Chantell ve Jolynn Winter ikisi de altı ay önce daha az öldü.

Sağlık Kanada Cuma günü yaptığı açıklamada, geçen kıştan beri ek kriz desteklerini finanse ettiğini söyledi. Buna, pozisyonları Mart 2019'a kadar finanse edilen dört zihinsel sağlık danışmanı dahildir.

Federal ajans ayrıca geçen Nisan'dan bu yana topluluk sağlık programlarının yayınlanması için Wapekeka'ya yaklaşık 1 milyon dolarlık yardım sağladığını açıkladı.

Ontario Yerli İlişkileri Bakanı David Zimmer Cuma günkü bir bildiride, eyaletin ek destek için verilecek cevabı koordine etmeye yardımcı olması için bölgesel ve federal ortaklarla birlikte çalıştığını söyledi.

Eyalet, orada gençlerin spor ve rekreasyon faaliyetlerine tepki olarak geçen hafta 50.000 dolar harcadı.

Zimmer, "Umutsuzluğa ve umutsuzluğa yol açan koşullar karmaşık ve çok katmanlı. Hepimizin bu şartlara ciddi şekilde hitap etmesi gereken bir sorumluluğu var" dedi.

Geçen yıl, Ontario'daki Attawapiskat topluluğu Mart ayında 28, Eylül 2015'ten bu yana 100'den fazla intihar girişimi gördü.

Bölgesel Weeneebayko Sağlık Otoritesi krize yardım etmek için bir kriz ekibi, akıl sağlığı hemşiresi ve sosyal hizmet uzmanı tarafından uçtu.

Kuzey Afrika'da Wapekeka ve Attawapiskat dahil olmak üzere 49 First Nation topluluğunu temsil eden Nishnawbe Aski Nation, bu yılın başında Ocak ayında 2016 ve Ocak 2017 tarihleri ​​arasında bölge genelinde 17 kişinin öldüğü bildirildi.

Federal hükümet tarafından "bu sürekli krize karşı şu andaki aşamalı yaklaşım" ı eleştirdi.

Nereden yardım alabilirim?

Kanada veya ABD'den: Acil durumdaysanız, lütfen 911'i arayın. Siz veya tanıdığınız biri zihinsel sağlık sorunlarıyla uğraşıyorsa, 1-800-668-6868 numaralı telefondan Çocuk Yardım Telefonunu arayın. ABD'deyseniz, HOME'u 741741'e yazabilirsiniz

Sağlık Kanada İlk Milletleri için ve Wellness Yardım Hattı için Inuit Umutu için 1-855-242-3310 numaralı telefonu arayın

İngiltere'den: 116123'de Samaritans'ı, 0800 1111'de Childline'ı ara

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor