OSGB Nedir

OSGB Nedir
OSGB Nedir Admin
Bu içerik 1596 kez okundu.

 

Son yıllarda çalışma hayatımızda en çok duyduğumuz sözcüklerden biri OSGB oldu. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının öngördüğü hizmetler için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının OSGB lere yetki vermesi bu sözcüğü iş hayatımıza soktu. OSGB nedir, hangi hizmetleri kimlere verir soruları da en çok sorulan sorular oldu. OSGB öncelikle Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi sözcüklerinin kısaltmasıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğine göre en az bir işçi çalıştıran her türlü işyerine işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı temin eden kuruluşlardır. OSGB ler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetkilendirdiği ve mevzuatın gerektirdiği tıbbi ve fiziki donanıma sahip, yeterli sayıda uzman ve hekim istihdam eden kuruluşlardır.

OSGB firmalarının işyerlerinde görevlendirdiği işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, işyerinden teknik bir personelin de katılımıyla işyerinin çalışma şartlarından ya da çevreden kaynaklanan riskleri tespit eder. Bu risklerin iş kazalarına ve meslek hastalıklarına neden olmaması için alınması gereken önlemleri belirler ve işverene sunar. İşverenin önlemleri alıp almadığını takip eder ve denetler. Kaza risklerine karşı ve doğal afetlere karşı acil eylem planlarını hazırlar.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının amacı iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemektir. İş kazalarının meydana geliş nedenleri sektörlere göre değişir. Bu nedenle işyerleri az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere üç grupta sınıflandırılmıştır. Bir işletmede işyeri hekiminin ve iş güvenliği uzmanının çalışma süresi işyerinin tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre belirlenir. İşverenler isg uzmanlarını kendileri istihdam edebilir. Ancak daha çok Osgb den hizmet almak tercih ediliyor. Osgb nin görevlendirdiği isg profesyonellerinin maaş, prim ve tazminat gibi ödemeleri bağlı olduğu Osgb ye ait oluyor.

Ayrıca OSGB den hizmet alındığında diğer hizmetler de tek elden yürütülmüş oluyor. Osgb kavramı hayatımıza yeni girse de artık tüm çalışma hayatında biliniyor. Geniş bir yelpazede hizmet veren Osgb lerin diğer hizmetleri acil eylem planı hazırlamak ve iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri vermektir. Yangın eğitimleri, ilk yardım eğitimleri, patlama ve sızıntılarda yapılacaklar, kazalarla ilgili rapor hazırlamak gibi hizmetler de Osgb hizmetleri kapsamındadır.

Detaylı bilgi için http://www.gozetimosgb.com.tr/ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
Gençler fikirleriyle yarıştı
Gençler fikirleriyle yarıştı