Paris iklim anlaşması: Trump sinyallerinin uyuşmazlıktan çıkması gibi dehşet

Başkan Trump'ın ABD'nin 2015 Paris iklim anlaşmasını geri çektiğini duyurmasının yaygın bir şekilde uluslararası kınaması oldu.

Paris iklim anlaşması: Trump sinyallerinin uyuşmazlıktan çıkması gibi dehşet
Paris iklim anlaşması: Trump sinyallerinin uyuşmazlıktan çıkması gibi dehşet Admin
Bu içerik 389 kez okundu.

 

BM başkanı Antonio Guterres'in sözcüsü "büyük bir hayal kırıklığı" olarak nitelendirirken Avrupa Birliği "dünyanın üzücü bir günü" olduğunu söyledi.

Ancak, kıdemli Cumhuriyetçiler ve ABD kömür endüstrisi bu hamleyi destekledi.

Bay Trump, anlaşmanın ABD'yi "cezalandırdığını" ve milyonlarca Amerikan işine mal olacağını söyledi.

Beyaz Saray'daki bir adresinde, yeni bir anlaşma yapma ya da iyileştirilmiş şartlarla anlaşmayı yeniden başlatmaya hazırlandığını söyledi.

"Ben Paris'ten değil Pittsburgh vatandaşlarını temsil etmek üzere seçildim" dedi.

Paris anlaşması, ABD ve diğer 187 ülkeyi yükselen küresel sıcaklıkları sanayi öncesi seviyelerin 2C üstünde tutmaya ve onları daha da fazla sınırlandırmaya "çabalıyor" taahhüt ediyor.

Anlaşmaya sadece Suriye ve Nikaragua imzalamamıştı.

Trump neden anlaşmadan çekildi?

 

Medya başlıklarıTrump: Dünya ABD'de daha fazla gülecek değil

Bay Trump, Paris anlaşmasını, ABD'yi habersiz, dezavantajlı ve yoksullaştırmayı amaçlayan bir anlaşma olarak nitelendirdi.

Yetkili, Çin ve Hindistan gibi rakip ekonomilerin daha olumlu karşılanmasına karşın, söz konusu anlaşmanın kaybedilen GSYİH'ya ve 3,6 milyon ABD doları olan 3 trilyon dolara mal olacağını öne sürdü.

 • ABD'nin çekilişinin beş etkisi
 • Dünya nasıl tepki verdi?

Bay Trump, "Amerika'yı ve vatandaşlarını korumak için ciddi görevini" yerine getirdiğini söyledi.

"Bize artık başka liderlerin ve diğer ülkelerin gülüşmelerini istemiyoruz - ve olmayacak" dedi.

Bay Trump zaman çizelgesi vermedi. Ancak anlaşma uyarınca, anlaşmayı bırakmak isteyen bir ulus, yalnızca yürürlüğe girdiği tarihten üç yıl sonra - 16 Kasım 2016'da bildirimde bulunabilir.

Gitme süreci bir yıl daha sürecek, yani 2020'de ABD başkanlık seçimlerinden sadece haftalar sonrasına kadar tamamlanmayacak.

 • Analiz: Dünyanın gülüyor, ağlıyor
 • Bu Trump'a zarar verecek mi?
 • Karar neden iş çok kızdı?

Gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğinin etkileri ile baş etmesine yardımcı olan BM Yeşil İklim Fonu'na yapılan ABD ödemeleri durdurulacak.

Tepki neydi?

Paris anlaşmasını kabul eden eski ABD Başkanı Barack Obama , Trump yönetimini "geleceği reddetmek "le suçlayan hareketi derhal eleştirdi.

 

Medyamesajı Pennsylvania'daki Hazelton'tan öğrenciler, Paris'in çekilişinde

Disney'in CEO'su Robert Iger ve girişimci Elon Musk , Beyaz Saray danışma konseylerinden istifa etti.

Teknoloji devi Tesla'nın başı Bay Musk, "İklim değişikliği gerçek; Paris'ten ayrılmak Amerika ya da dünya için iyi değil" dedi.

Ancak Cumhuriyetçi kongre liderleri ve ABD kömür endüstrisi bu hareketi destekledi ve Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell , Bay Trump'ı "Obama yönetiminin yerel enerji üretimi ve işlerine" yapılan saldırıda bir miktar daha darbe çektiği için destekledi.

Amerika'nın en büyük kömür madenciliği şirketi Peabody Energy , anlaşmanın ABD ekonomisini olumsuz şekilde etkileyeceğini söyledi.

Senato Demokrat lider Chuck Schumer kararını "21. yüzyılda yapılan en kötü politika hamlelarından biri, ekonomimize, çevremize ve jeopolitik duruşumuza büyük zarar verdiği için" çağırdı.

Beyaz Saray'ın önünde toplanan protestocularResim telif hakkıAFP

Image captionBeyaz Saray'ın önünde toplanan protestocular

Başbakan Justin Trudeau, Kanada Cumhurbaşkanı Trump'ın kararıyla "derinden hayal kırıklığına uğradı" dedi.

Bu tarafından yinelendi UK Başbakanı Theresa May onu hayal kırıklığı ifade ve anlaşma "gelecek nesillerin refah ve güvenlik" koruyan bir telefon görüşmesi Bay Trump söyledi.

 • Trump'ın ayrılmak istediği nedenlerle anlaşma yapmak
 • Paris iklim anlaşmasında ne var?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Bay Trump'ın kararına saygı duyduğunu ancak bunun "hem ABD hem de gezegenimiz için bir hata" olduğuna inandığını söyledi.

 

Medya altyazıParis müzakerecisi John Kerry: "Liderliğin tamamen boşaltılması"

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, "Sadece hayal kırıklığı değil, aynı zamanda öfke hissediyorum" dedi.

Bir Birleşmiş Milletler sözcüsü, bir "sera gazı emisyonlarının azaltılması ve küresel güvenliğin sağlanması için küresel çabalar için büyük hayal kırıklığı" olduğunu söyledi.

Kuvvetli deniz seviyesinden tehdit altında olan küçük ada ülkeleri bu hareketi eleştiriyorlardı. Marshall Adaları Başkanı Hilda Heine, "iklim değişikliğinin ön planında yaşayan bizler için büyük önem taşıyor" dedi.

 • Olduğu gibi tepki
 • Kömür endüstrisi hareketi memnuniyetle karşıladı
 • Trump tiyatroda kalıyor

Sonra ne olur?

Bay Trump, başka bir iklim anlaşmasına açık olduğunu belirtti ve "Paris anlaşmasını ya da Amerika Birleşik Devletleri için adil koşullarla tamamen yeni bir işlemi tekrar başlatmak için müzakerelere başlayacağını" söyledi.

Ancak sözleri bunun bir öncelik olmadığını ileri sürdü. "Adil bir anlaşma yapabilir miyiz göreceğiz ve elimizden gelemiyorsa harika, yapamayacak olursak sorun değil" dedi.

Seçim kampanyası sırasında iklim değişikliğini bir "aldatmaca" olarak reddetti.

 

Medya başlığıKömür, Trump altında geri dönüş yapabilir mi?

Liderleri Fransa, Almanya ve İtalya'nın hızla anlaşmanın yeniden müzakere reddeden ortak bir bildiri yayınladılar.

"Aralık 2015'te Paris'te üretilen momentumun geri döndürülemez olduğunu düşünüyoruz ve Parisli anlaşmanın yeniden müzakere edilemeyeceğine inanıyoruz, çünkü gezegenimiz, toplumlarımız ve ekonomilerimiz için hayati bir araçtır" dedi.

Bay Macron, "tamamen taahhüt ediyoruz" diyerek kalan imza sahipleri arasındaki meydan okumayı yansıtıyordu.

Bay Trump'un kendi ifadelerinden birisini tekrar çalışarak ekledi: "Yaşadığım her yerde, biz olduğumuz kimseyiz, hepimiz aynı sorumluluğu paylaşıyoruz: gezegenimizi yeniden harika yapıyoruz."

Çin dışişleri bakanlığı, Paris anlaşması taraflarının "bu zor kazanılan sonucu beslemesi" gerektiğini söyledi.

ABD'de New York, Kaliforniya ve Washington'un Demokrat Valileri, Paris anlaşmasının koşullarına saygı göstermeye çabucak vaat etti.

 • Çin, ABD'nin rolünü devralacak mı?

Paris'te neyi kabul ettiniz?

İklim değişikliği veya küresel ısınma, sanayi ve tarımdan atmosfere salınan gazların veya emisyonların zararlı etkisini ifade eder.

ABD'nin Paris anlaşmasından çekilmesini gösteren grafik

Paris anlaşması, emisyonlara atfedilen sıcaklığın küresel yükselişini sınırlamak içindir.

Ülkeler:

 • Küresel sıcaklıkları, sanayileşme öncesi zamanların 2C (3.6F) seviyesinin "altında" tutun ve bunları daha da fazla sınırlandırmaya gayret edin; 1.5C'ye. Bununla birlikte, Climate Interactive, tüm ulusların Paris sözlerini yerine getirmesi durumunda 2100'de ortalama küresel yüzey sıcaklığının 3.3 ° C veya ABD olmadan 3.6 ° C olacağı öngörülüyor
 • İnsan faaliyeti tarafından yayılan sera gazı miktarını, 2050 ile 2100 yılları arasında bir noktadan başlayarak, ağaçlar, topraklar ve okyanusların doğal olarak emebileceği seviyelere kadar sınırlandırın.
 • Her bir ülkenin her beş yılda bir emisyon azaltmak için yaptıkları katkıyı gözden geçirin ve böylece meydan okumaya başlayın.
 • Zengin ülkeleri, iklim değişikliğine uyum sağlamak ve yenilenebilir enerjiye geçmek için "iklim finansmanı" sağlayarak yoksul ülkelere yardım etmelerini sağlayın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Emlak Bulma Adresi
Emlak Bulma Adresi