Patent Nedir? Patent Almanın Gereklilikleri ve Şartları Nelerdir?

Patent Nedir? Patent Almanın Gereklilikleri ve Şartları Nelerdir?
Patent Nedir? Patent Almanın Gereklilikleri ve Şartları Nelerdir? Emre
Bu içerik 980 kez okundu.

Patent kelime anlamı olarak sahiplenme, sahibi olma gibi anlamlara gelmektedir. Tam tanımına baktığımızda ise bu açıklamanın yanlış olmadığı fark edilecektir. Vikipedi(Wikipedia) tanımına göre patent; “buluş sahibinin , buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkı olan belgedir.” Diğer yandan Türk Dil Kurumunun tanımına baktığımızda patent; “Bir durum veya bir işi yalnızca kendi yetkisi altında görme” anlamına geldiği gibi “Her hangi bir proses, yöntem veya aletin patent ofisi tarafından yeni icat edilmiş olduğu kabul edilip yasalar ile korunması.” olarak da tanımlanır. Marka Tescil Kısaca hemen hemen her tanımda patent bir buluşu veya bir fikri sahiplenme ve koruma anlamı taşır.

Tanımdan da anlaşılacağı gibi bir buluş, fikir veya ürünün size ait olup olmadığını ve bu üründen her yönüyle faydalanacağınızı belirten ana unsur patenttir. Hal böyle olunca akıllarda faklı sorular oluşabilir. Patent almak zorunlu mu? Patent tescil belgesi almazsam olur mu? Patent almanın şartları nelerdir? Gibi sorular bu anlamda en çok sorulan sorular olarak karşımıza çıkmaktadır.

Patent Almanın Gereklilikleri Nelerdir?

Türk Patent sahip olmak anlamına geldiği için patenti alınmamış bir buluş veya ürün hakkında hiçbir tasarruf hakkımızın olmadığını bilmemiz gerekir. Eğer bir ürünün reklamından satımına, üretiminden pazarlanmasına kadar her süreçte tasarrufumuzu kullanmak istiyorsak patent tescili başvurusunda bulunmamız şarttır. Ayrıca fuar, teşvik, ihale, ihracaat, ithalat işlemlerinde, TSE , TSEK, İSO, KALİTE, CE belgesi, Tarım ve Gıda ile ilgili evrak ve benzeri bir çok resmi başvuruda belge zorunluluğu karşımıza çıkmaktadır.

Patent Tescil Başvurusunun Şartları Nelerdir?

Kısaca belirmek gerekirse patent tescil başvurusu için gerekli şartlar basit ve anlaşılırdır. Patent tescil başvurusunun şartı Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet etmek veya sınai veya ticari faaliyette bulunana gerçek ve tüzel kişi olmaktır. Bunların haricinde Paris sözleşmesi ve Dünya Ticaret Örgütü(WTO)-TRIPS anlaşmasına üye ülke uyruğunda gerçek ve tüzel kişiler olmak patent tescil başvurusu için yeterli olmaktadır.

marka tescil patent tescil türk patent
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
95 yıl sonra Smyrna'nın Büyük Ateşi Hatırlandı (video)
95 yıl sonra Smyrna'nın Büyük Ateşi Hatırlandı (video)
Yunan FM Kotzias: Atina, BM Güvenlik Gelecekleri Önerileri Konusunda Kıbrıs Müzakerelerine Devam Etmek İstiyor
Yunan FM Kotzias: Atina, BM Güvenlik Gelecekleri Önerileri Konusunda Kıbrıs Müzakerelerine Devam Etmek İstiyor