Plastik Kalıp Çelikleri, Plastik Kalıp Çeliği

Plastik Kalıp Çelikleri, Plastik Kalıp Çeliği
Plastik Kalıp Çelikleri, Plastik Kalıp Çeliği Admin
Bu içerik 602 kez okundu.

 

Plastik kalıp çelikleri, polimer ya da kauçuk gibi plastik türevi malzemelere şekil vermek üzere kalıp-lama çalışmalarında kullanılmaktadır. Plastik enjeksiyon, plastik ekstrüzyon ve şişirme gibi uygulamalar başlıca plastik kalıp çeliği örnekleridir.

 

Plastik kalıp çeliklerinde aşınma direnci, yüzey işlemlerine uygunluk, kolay işlenebilme özelliği, parlatılabilme, desen yapılabilme, korozyon direnci ve yüksek ısı iletkenliği....

 

Plastik Kalıp Çeşitleri

 

Günlük yaşamda kullanılan tüm ürünlerin üretiminde kullanılabilen plastik kalıplar, özellikle sanayi alanında elde işlenmesi zor olan malzemelerin işlenmesine çalışılmaktadır. Böylece kısa zamanda daha çok ve sorunsuz üretim yapılabilmektedir.

 

Örneğin evlerde her gün kullanılan tencereler, cep telefonlarımız, araçların pek çok parçası plastik kalıplar sayesinde ve kolayca üretilmektedir. Aynı malzemenin seri üretimi açısından bu çok yararlı malzemelerin elbette özellikleri de işlenecek malzemenin özelliklerine göre değişmeli ve dolayısı ile alaşımı değiştirilmelidir.

 

Kendine yaygın kullanım alanı bulmuş olan plastik kalıplar aşağıdaki şekilde sınıflandırılabilir;

 

Plastik Enjeksiyon Kalıpları; Küçük miktarda plastik maddenin ısıtılarak eritilmesi, yüksek basınç altında kalıba enjekte edilerek döküldüğü kalıp türüdür. Bu şekilde erimiş plastik malzeme, kalıp içinde soğuyarak, olması gereken şekli almaktadır. Bu yöntemde, hatalı üretimlerin tekrar eritilmesi kolay olduğundan fire oranı nerede ise sıfırdır. Örneğin çeşme contaları bu tür üretime güzel bir örnektir.

 

Termoset Kalıbı; Bu tür kalıplarda malzeme kalıp içinde eritilerek son şeklini alır. Bu nedenle de kalıp çeliği yüksek ısıya dayanıklı olmalıdır. Kalıptan çıkan üründe çapak ve fazlalıklar oluşabilir. Talaşlı üretim yöntemleri ile bu fazlalıklar temizlenir ve kullanıma hazır hale gelir. Ancak geri dönüşümü imkansız gibidir. Elektronik parçalar bu tür üretimlere örnek olarak verilebilir.

 

Termoform Kalıpları; Termoplastik levha ısıtılarak vakumlama işleminin ardından malzeme şekil alır.

 

Şişirme Kalıpları; Erimemiş ama ısıtılmış bir plastiğin ani ve yüksek basınç ile kalıbın şeklini alarak yapılan üretim şeklidir. Pet şişe üretimleri bu yönteme en uygun örnektir.

 

Ekstrüzyon Kalıplar; Bir kanal şeklindeki kalıptan sürekli olarak akan erimiş plastik, bir süre sonra hava ya da su ile aniden soğutulur. Böylece plastik boru gibi uzun malzemelerin üretimi yapılabilmektedir.

 

Plastik Kalıp Çelikleri

 

Görüldüğü gibi pek çok çeşitli kalıp tipi vardır. Amaca en uygun kalıbın belirlenmesi hem kalıp şekli hem de kalıbın hazırlanmasında kullanılan malzemenin doğru seçilmesi ile mümkündür. Bu noktada plastik kalıp çelikleri kendini ciddi ve güvenilir kalıp malzemesi olarak göstermektedir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor