Polonya milletvekilleri tartışmalı yargı tasarısını geri aldı

Polonya parlamentosu milletvekillerine ve adalet bakanına adli çevrelere danışmadan hakim atama yetkisi veren bir tasarıyı onayladı.

Polonya milletvekilleri tartışmalı yargı tasarısını geri aldı
Polonya milletvekilleri tartışmalı yargı tasarısını geri aldı Admin
Bu içerik 343 kez okundu.

 

Muhalefet partileri ve insan hakları grupları, bunun yargının bağımsızlığını zedeleyeceğini belirtti.

Yürütme Yasası ve Adalet Partisi, reformların gerekliliğini söylüyor çünkü yargı yolsuz ve yalnızca seçkinlere hizmet ediyor.

Yasa tasarısı şimdi cumhurbaşkanı tarafından imzalanmış olmalıdır.

Pazar günkü başkent Varşova'da değişikliklere karşı bir gösteri düzenlenmesi planlanıyor.

2015'te iktidara geldiğinden beri muhafazakar ve popülist Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) hükümeti kitlesel protestoları tetikleyen bir dizi tartışmalı reformdan geçti.

Polonyalı senatörler mevzuatı cumartesi sabahı erken saatlerde oy kullanmaya destek verdi.

Bu haftanın başlarında, Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro, değişikliklerin gerekli olduğunu savundu; çünkü hakimlerin atanması için mevcut sistem antidemokratik değildi.

"Korporatizmayı sona erdirmek ve orada demokrasinin oksijenini sunmak istiyoruz, çünkü Polonya, hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokrasidir.

Bakan, "Bu mahkeme-cemaat değil" dedi.

Ancak muhalefet partileri, kanunların yetkilerin anayasal ayrımını ihlal eden hakimlerin atanmasında daha geniş bir söz söyleyerek yasanın PiS milletvekillerinin egemen olduğu parlamentoyu vereceğinden endişe duyuyorlar.

Yasama şimdi imzalamak için Başkan Andrzej Duda'ya gidecek. Veto etmeyi planladığına ilişkin hiçbir işaret vermedi.

Bu hafta mecliste ayrıca, adalet bakanının Polonya Yüksek Mahkemesi hakimlerinin hepsinden kurtulmasına ve yenilerini atmasına olanak tanıyan ayrı bir yasa tasarısı da sunuldu.

BBC'nin Varşova'daki Adam Easton raporuna göre, bu yasaya önceden danışılmadı ve gecenin bir yarısında meclise sunuldu.

Muhabirinin söylediğine göre, PiS hükümeti uyarınca adalet bakanı, savcılığa savcılık görevinde önemli bir yetkiye sahiptir ve savcıyı soruşturma başlatması için etkileyebilir.

Muhalefetteki Sivil Toplum Partisi genel başkanlığını yürüten Grzegorz Schetyna, tasarı "darbenin duyurusu" olarak nitelendirerek kınadı AFP haber ajansı tarafından bildirildi.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, bu hafta başlarında reformların "yargı bağımsızlığının önünde önemli bir aksilik" olduğunu söyledi.

Bu arada, Avrupa Parlamentosu'nun en büyük gruplaşmasının lideri olan EPP olan Manfred Weber, "Hukuk ve Adalet, hukukun üstünlüğüne son veriyor ve Avrupa toplumunu terk ediyor" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor