Potansiyel Habitable Super-Earth Bulundu Yörüngede Bulunan Kızıl Cüce

Gökbilimciler, Dünya'dan yaklaşık 39 ışıkyılı uzaklıkta, Cetus takımyıldızında küçük, serin bir yıldız olan LHS 1140'm yaşanabilir zeminde bir 'süper-Dünya' ekstoplanet keşfettiler. Keşif yayınlanan ediliyor derginin 20 Nisan 2017 sayısında.

Potansiyel Habitable Super-Earth Bulundu Yörüngede Bulunan Kızıl Cüce
Potansiyel Habitable Super-Earth Bulundu Yörüngede Bulunan Kızıl Cüce Admin
Bu içerik 684 kez okundu.

 

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'ndeki astronom Dr. Jason Dittmann ve Nature dergisinin baş yazarı "Bu son on yılda gördüğüm en heyecanlı ektoplan" dedi .

LHS 1140b adı verilen yeni dünyada, Dünya'dan yaklaşık 1.43 kat daha büyüktür. Dünya'nın 7.918 mil (12.742 km) çapına kıyasla 11.342 mil (18.221 km) çapındadır .

Gezegen Dünya'nın yaklaşık 6.6 katı kadar büyüktür ve muhtemelen yoğun bir demir çekirdeği olan kaya malzemesinden yapılmıştır.

Dr. Dittmann ve arkadaşları "Magnezyum silikat manto ile çevrili yoğun bir demir çekirdeğinden oluşan basit bir yapı modeli gözlemlenen kütle ve çapı açıklayabilir" dedi.

"LHS 1140b'nin önemli bir gaz zarfı bulunmayan kayalık bir gezegen olduğuna karar verdik."

Gezegenin ana yıldızı, LHS 1140 , Güneş'in yaklaşık beşte biri kadarında kırmızı bir cüce.

GJ 3053 ve 2MASS J00445930-1516166 olarak da bilinen yıldız yaklaşık 5 milyar yaşında, Güneş ise 4.6 milyar yaşında.

LHS 1140b, yörüngede 24,7 gün sürer ve yörünge, Dünya'dan neredeyse kenara yöneldir.

Gezegen, Dünya'nın Güneş'e kıyasla yıldıza yaklaşık 10 kat daha yakın, sağ LHS 1140'lı yaşanabilir bölgenin ortasında. Dünya gibi yıldızdan yaklaşık yarısı güneş ışığı alır.

Gökbilimciler, "Yaşam için varolduğunu bildiğimiz için, bir gezegenin sıvı yüzeyli suya kavuşması ve atmosferi muhafaza etmesi gerekir" dedi.

"Kırmızı cüce yıldızları gençken, gezegenlerin onları çevreleyen atmosferleri için zararlı olabilen radyasyon yayarlar."

"Bu durumda, LHS 1140b'nin büyüklüğü, yüz milyonlarca yıldır bir magma okyanusunun var olabileceği anlamına gelir. Lav okyanusunun, yıldızın şu andaki, kararlı ışımasına yatıştırmasından uzun süre sonra atmosfere buhar beslemesi, gezegeni suyla doldurması. "

Cenevre Gözlemevi'nden astronom olan Nicola Astudillo-Defru, "Kırmızı cücenin mevcut koşulları özellikle elverişli - LHS 1140 diğer düşük kütleli yıldızlardan daha yavaş, yüksek enerjili radyasyon yayar" dedi. İsviçre.

Ekip , Güneş'in 100 ışıkyılı içinde bulunan küçük yıldızları (Güneş boyutunun% 33'ünden daha azını) izleyen sekiz özdeş 16 inç açıklık teleskopu olan MEarth-Güney Gözlemevi'ni kullanarak LHS 1140b'yi buldu .

ESO'nun HARPS enstrümanı daha sonra gezegen varlığını doğrulayan takip gözlemleri yaptı.

Xavier Delfosse ve Dr. Xavier Bonfils, LHS 1140 sisteminin, yaşanabilir bölgedeki gezegenlerin Proxima b veya TRAPPIST-1'den daha gelecekteki karakterizasyonu için daha önemli bir hedef olduğunu kanıtlayabilir "dedi. CNRS ve IPAG, Grenoble, Fransa'da.

"Bu, dış gezegen keşifleri için olağanüstü bir yıldı."

_____

JA Dittmann ve ark . Yakınlardaki serin bir yıldızı geçerken ılıman, kayalık bir süper-Dünya. Doğa , 20 Nisan 2017'de çevrimiçi yayınlandı; Doi: 10.1038 / nature22055

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Emlak Bulma Adresi
Emlak Bulma Adresi