Prostat kanseri kan testi 'hedef tedaviye yardımcı olur'

Bilim adamları, gelişmiş prostat kanseri olan erkeklerin yeni bir ilaç tedavisinden yararlanacaklarını belirleyebilecek bir kan testi geliştirdi.

Prostat kanseri kan testi 'hedef tedaviye yardımcı olur'
Prostat kanseri kan testi 'hedef tedaviye yardımcı olur' Admin
Bu içerik 400 kez okundu.

 

Test kanser DNA'sını kanda algılar ve doktorlara hassas ilaçların çalışıp çalışmadığını kontrol etmesine yardımcı olur.

Kanser Araştırması UK, testin "sağ kalımı büyük ölçüde artıracağını" söyledi.

Hayırseverlik, doktorların teste güvenip güvenemeyeceğini teyit etmek için daha fazla insanın katıldığı daha büyük çalışmalarda bulunması gerektiğini söyledi.

İleri evre prostat kanseri olan 49 kişiden alınan kan örnekleri, olaparib adlı bir ilacın faz II klinik araştırmasının bir parçası olarak araştırmacılar tarafından toplandı.

Bu hassas ilaç türü kanser tıbbının geleceği olarak görülüyor ancak hedeflenen bir tedavi olduğundan, ilaç herkes için çalışmıyor.

Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nden araştırmacılar ve Royal Marsden NHS Foundation Trust, testin tedaviyi daha iyi hedef almasına yardımcı olabileceğini ve yan etkilerini azaltabileceğini söyledi.

Dört ila sekiz hafta içinde tedaviye cevap vermeyen erkekleri tanımlamak için kullandılar ve ayrıca kanserin gelişmekte olduğu ve ilaçlara karşı dirençli hale geldiğini gösteren işaretleri almaya başladılar.

'Büyük bir etki'

İki organizasyonun danışman medikal onkolojisti Prof Johann de Bono, "Bu bulgulara dayanarak, ileride doktorların tedaviyi seçmesine yardımcı olmak için kullanılabilecek güçlü, üçlü bir test geliştirebildik, olup olmadığını kontrol ettik. Uzun vadede kanseri gözlemlemek ve izlemek. "

O, "Test sadece prostat kanseri tedavisinde önemli bir etkiye sahip olamazdı, aynı zamanda diğer kanser türlerine sahip hastalara hassas ilaçların imkânını açacak şekilde adapte edilebilir" dedi.

Kanser Araştırması UK'li kıdemli bilim bilgi sorumlusu Dr. Aine McCarthy kan testinin "heyecan verici" bir gelişme olduğunu söyledi.

"Test, hastaların doğru zamanda onlar için doğru tedaviyi almalarını sağlayarak hastalığın sağkalımını önemli ölçüde artıracak ve artık çalışmayan bir tedavi görmediklerini" söyledi.

"İlerlemiş prostat kanseri olan hastaları tedavi ederken doktorların bu testi kullanmaları gerekip gerekmeyeceğini, daha büyük bir erkek grubuyla ilgili daha ayrıntılı çalışmalar teyit edecektir."

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserdir.

İngiltere'de her yıl 46.000'den fazla erkeğe hastalık teşhisi konmaktadır.

Prostate Cancer UK'den Dr Matthew Hobbs, "Bazı prostat kanserlerine neden olan faktörleri önemli derecede anlamış ya da belirli tedavilere karşı savunmasız bıraktığından, bu çalışmadan elde edilen sonuçlar çok önemlidir" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor