Referandum sonrası neler değişecek?

Uzun milyonlarca kişinin merakla beklediği referandum seçimleri bu hafta sonu yapılacak ve ülke olarak daha farklı bir yola doğru ilerlemiş olacağız. Peki referandum sonrası neler değişecek?

Referandum sonrası neler değişecek?
Referandum sonrası neler değişecek? Emre
Bu içerik 823 kez okundu.


 
Referandum seçimlerinin gelmesine rağmen hala ne seçim yapacağı konusunda karasız olanlar bulunuyor aslında kararsızlıklarının nedeni anayasa değişikliğinin içerdiği maddeleri tam olarak kavrayamamış olması. Bizde daha henüz seçimini yapamamış olan kişilere yardımcı olmak amacıyla maddeleri tek tek inceleyeceğiz ve bizi sonuçlarda evet ya da hayır çıkarsa neler bekliyor onlara bakacağız.
 
Referandumda meclisten geçen ve halkın önüne sunulan 18 ayrı madde bulunuyor isterseniz bu maddelerin önemli noktalarını sıralayarak sizlere sunalım. Anayasa değişikliğinin ortaya çıkmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de yargıda ki işleyişin değiştirilmesiydi, ilk maddede ona göre düzenleme ile halkın karşısına çıkarılıyor. İlk maddede bağımsız olduğu belirtilen tüm üst mahkemelerin ayrıca tarafsız olduğunun da belirtilmesi istendi. Bu sadece isim olarak yapılan bir değişiklik olarak görülebilir ancak yargı kararlarının daha sağlıklı alınmasını sağlamak için alınmış bir değişiklik kararı.
 
İkinci madde ise gündemde olan kararlardan bir tanesi madde mecliste yer alan milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkarılmasını talep ediyor. Bu halka ne katacak derseniz daha küçük illerin daha fazla milletvekili ile mecliste temsil edilmesini sağlıyor.
 
3. madde ise gençlerin önünü açıyor milletvekili seçilme yaşını 25’ten 18’e düşürüyor ve mevcut askerlik şartını ortadan kaldırıyor. Bu madde meclisin eğitim seviyesini düşürüleceği için pek istenmiyor ancak gençler için önemli bir söz hakkının doğmasına olanak sağlıyor.
 
Meclis yani milletvekili seçimleri 4 yılda bir yapılıyordu ancak 4. madde tıpkı Cumhurbaşkanlığı gibi milletvekili seçimlerinin de 5 yılda bir yapılmasını sağlıyor ayrıca yine hem Cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçimlerinin aynı gün yapılmasına olanak veriyor.
 
Anayasa değişikliğin içerisinde Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili önemli bir madde bulunuyor. Son seçimlerde bir parti eğer %5 oy almış ise aday çıkarabiliyor ayrıca bir kişinin 100 bin imza toplaması durumunda ise o kişi Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olabiliyor.
 
Yine Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak aday olacak kişilerin dört yıllık üniversite mezunu olması gerekliliği kaldırılacak ve yerine yükseköğretim kurumlarından mezun olması yeterlidir şeklinde bir madde eklenecek bu şekilde ön lisans mezunu olanlarda aday gösterilebilecek. Aynı madde içerisinde ise oldukça önemli bir değişiklik bulunuyor mevcut Başbakanlık görevi eğer pazar günü sandıktan evet çıkarsa artık olmayacak ayrıca mevcut Cumhurbaşkanı, görevde bulunan yardımcılarının ve bakanlarının görevlerini sonlandırabilecek.
 
Cumhurbaşkanının yargılanması ile ilgili bir değişiklik daha bulunuyor eğer meclis eğer Cumhurbaşkanı bir suçtan sorgulanmak istenirse meclisin beşte üçü kadar oy toplanması gerekiyor. Yine olayın yüce divana aktarımı için üçte iki oy toplanması gerekiyor yeni yeni milletvekili rakamlarına göre bu 400 milletvekili yapıyor.
 
Mevcut anayasa değişikliği askeriye ile ilgilide kararlar içeriyor mevcut düzen içerisinde askeri mahkemeler artık olmayacak ve sadece savaş durumunda askeri mahkemeler kurulacak.
Aslında anayasaya değişikliği ile ilgili bilmeniz gereken en önemli maddelerden bir tanesi son madde çünkü eğer pazar akşamı referandum sandığından evet çıkması durumunda maddelerin hepsi yürürlüğe girmeyecek, 18 maddenin içerisinde ki 15 madde ve diğer 3 madde yani 2,4 ve numaralı maddeler bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Anayasaya eklenecek.
 
Evet halk için değişlik listesinden önemli olanları sizlerle paylaştık, umarız sandıktan çıkacak olan sonuç ülkemiz için en hayırlısı olur.  Referandum ile ilgili tüm bilgilere AKŞAM referandum sayfasından ulaşabilirisiniz. Tıkla:  http://www.aksam.com.tr/referandum-2017-haberleri-referandum-sonuclari/
 
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sancaklı, Rasim Ozan Kütahyalı'ya Suç Duyurusunda Bulundu! Belgeleri Yayınladı
Sancaklı, Rasim Ozan Kütahyalı'ya Suç Duyurusunda Bulundu! Belgeleri Yayınladı
Rasim Ozan Kütahyalı Beyaz TV’de ne dedi? Resmen Beyaz TV’den kovuldu
Rasim Ozan Kütahyalı Beyaz TV’de ne dedi? Resmen Beyaz TV’den kovuldu