Romanya'nın ortaçağ ev hapishanesi

Kabus gibi gelebilir ama kayıtlar Transylvania'daki bu evlilik danışmanlığının oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

Romanya'nın ortaçağ ev hapishanesi
Romanya'nın ortaçağ ev hapishanesi Admin
Bu içerik 414 kez okundu.

 

Transilvanya'nın yedi Sakson Unesco Dünya Mirası köyünden olan Picturesque Biertan, zamanla donmuş hissediyor. Atlı arabalar günlük yaşamın bir parçası olmaya devam ediyor ve mahalle sakinleri parke taş döşeli bir köy meydanında mallarını satmak için toplanıyor. Köyün kalbinde, 15. yüzyıldan kalma bir kilise, çevresindeki yapıların tepenin tepesinde toplanıyor.

Kilisesi gerekçesiyle, sur duvarlarından biri boyunca, içinde bir kiler olmaktan daha büyük bir alana sahip küçük bir bina bulunur. 300 yıldır evlilikleri kayalıklarda olan çiftler, kendilerini burada bulup, sorunlarını gidermek ve boşanmayı önlemek için yerel piskopos tarafından altı hafta boyunca kilitli kalacaktı. 

Biertan'ın 15. Yüzyıl kilisesinde, boşanmayı önlemek için kullanılan 300 yıllık bir "evlilik hapishanesidir" (Credit: Credit: Stephen McGrath)

Biertan'ın 15. Yüzyıl kilisesinde, boşanmayı önlemek için kullanılan 300 yıllık bir "evlilik hapishanesidir" (Credit: Stephen McGrath)

Kabus gibi gelebilir - ancak kayıtlar, bu "medeni cezaevinin" oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

300 yılda yalnızca bir boşanma oldu.

Biertan'ın şu andaki papazı Ulf Ziegler, "Bu kutsal binaya teşekkürler, Biertan'ın piskoposluğun bulunduğu 300 yılda sadece bir boşanmamız oldu" dedi.

Bugün, küçük, karanlık hapishane, uzun süredir acı çeken mankenlerle dolu bir müzedir. Oda, alçak tavanlara ve kalın duvarlara sahiptir ve seyrek olarak bir masa ve sandalyeyle, bir saklama sandığıyla ve bir çocuğa ait olacak kadar küçük görünen geleneksel bir Sakson yatağı ile donatılmıştır. Çiftler evliliklerini bu küçücük alanda onarmaya çalışırken, her şey tek bir yastık ve battaniye ile yalnız masaya paylaşılmalıydı.

Hapishane seyrek olarak bir masa, bir saklama sandığı ve bir tek kişilik yatak ile donatılmıştır (Kredi: Credit: Stephen McGrath)

Hapishane seyrek olarak bir masa, bir saklama sandığı ve bir tek kişilik yatak ile donatılmıştır (Kredi: Stephen McGrath)

Transilvanya Saksonlarının dini olan Lutheranizm yaşamın birçok yönünü yönetti ve boşanmaya belirli koşullar altında - zina gibi - izin verilmesine rağmen çiftlerin sendikalarını kurmaya çalıştıkları tercih edildi. Boşanmak isteyen bir çift, peşpeşe gönüllü ziyarette bulunacaktı, piskopos, evlilik hapishanesine götürüp, farklılıkların yolları ayrmadan önce uzlaştırıp dengelenip bağlanamayacağını görmek için gönderirdi.

Zıelger, "Cezaevi, toplumu eski Hıristiyan düzeninde tutmanın bir aracıydı" diyen Zeyelger, aile birimine bağımlı olan kadınları ve çocukları hayatta kalmaya devam ettiklerini kaydetti. Boşanma olursa, kocanın eski eşini kazançlarının yarısını ödemesi gerekiyordu, ancak yeniden evlenip boşandıktan sonra ikinci eşin hakkı yoktu.

12. yüzyılda Sakson yerleşimcileri - orijinalde bugün Fransa, Belçika, Lüksemburg ve Almanya olan bölgeler - Macar Krallığı II. Géza tarafından Transylvania kırsal yerleşimi için davet edildi ve Tatar ve Osmanlı istilacılarından gelen tehditlere karşı koruma altına alındı ​​ve bölgeyi geliştirdiler. ekonomik olarak. Transilvanya Saksanları esnaf zanaatkarlardı; Biertan, 1510 yılında 5000 nüfusa sahip önemli bir pazar kasabası ve kültür merkezi haline geldi. 

Boşanmak isteyen bir çift, gönüllü olarak piskoposları ziyaret eder ve piskopos onları farklılıkların çözümünde evlilik cezaevine gönderir (Credit: Credit: Stephen McGrath)

Boşanmak isteyen bir çift psikopayı gönüllü olarak ziyaret eder ve piskopos onları farklılıklarını çözmek için evlilik cezaevine gönderir (Credit: Stephen McGrath)

Güneş dönen tepelerin arkasında kaybolmaya başlayınca Biertan sokaklarında yürürken birkaç yerli halk içki içmek için biraların yanına oturur ve bir çiftçi saman arabasını köye taşır. Dokuz çevresindeki güçlendirme kuleleri ile heybetli kilise, parlak ışıklarla aydınlatılıyor ve amacı açıkça görülüyor: erken Sakson yerleşimcileri için merkezi bir nokta - güvenlik ve ibadet yeri - idi. 

Evlilik hapishanesinin yanındaki kilisenin yaklaşık 11m yüksekliğindeki surlara bakışı, köyün çevresindeki kırsal kesimde uzanıyor. Birçok mevcut konut sakinleri arazilerini yaşlılıkta yetiştirme teknikleri kullanarak çalışırlar ve yaşamlarını kazanmak için mallarını ticareti yapar. Hava koşullarına maruz kalmış çobanlar, koyun sürülerek çevreleyen yeşil tepelerde görülebilir - ki bu olay muhtemelen son birkaç yüzyılda fazla değişmedi.

Hayat yavaş, meditatif bir tempoda ilerlemeye devam ediyor; Ancak, bugünlerde birlikte yaşamak için mücadele eden çiftler üzerinde daha az ekonomik ve dini baskı var.

Evlilik hapishanesindeki 11 m yüksekliğinde sur duvarlarından görüntüler köyün çevresindeki kırsal alana yayılıyor (Kredi: Stephen McGrath)

Evlilik hapishanesindeki 11 m yüksekliğindeki sur duvarlarından görüntüler köyün çevresindeki kırsal alana yayılıyor (Kredi: Stephen McGrath)

"Birlikte kalmanın nedeni muhtemelen aşk değildi. Bunun nedeni, çalışmak ve hayatta kalabilmekti "diye belirtti Ziegler. "Bir çift altı hafta boyunca içeride kalsaydı, ertesi yıl yetecek kadar yiyecek bulmaları zordu, bu yüzden dışarı çıkmak ve beraber çalışmaya devam etmek için baskı yapıldı." 

Daha fazla konuşmaya ihtiyacımız var, bu nedenle neyin önemli olduğunu ve bizi nelerin bağladığını öğrenebiliriz

Ziegler, bugün bile evlilik dışı bir hapishane kavramının herhangi bir modern evlilik için potansiyel derslere sahip olduğuna inanıyor. Ve o tek o değil: cezaevinde kendi mücadele eden evliliklerini onarmaya çalışan çiftlerden gelen talepleri aldığını söyledi.

Ziegler, "Modern ailelerde birbirimiz için daha az zaman var, atalarımızdan daha benciliyoruz" dedi. "Yalnızlıktan muzdariptik, bu yüzden bugün daha fazla konuşmaya ihtiyacımız var, bu nedenle bizim için neyin önemli olduğunu ve bizi neyin bağladığını bulabiliriz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Marc Jacobs, 80'li yıllardan kalma güç sesleri ve baskılar ile geleceğe dönüyor
Marc Jacobs, 80'li yıllardan kalma güç sesleri ve baskılar ile geleceğe dönüyor
2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Heyecanı Başlıyor
2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Heyecanı Başlıyor