Suriye'de neden bir savaş var?

Altı yıl önce Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı barışçı bir ayaklanma başlatan ve 300 binin üzerinde insanı öldüren, ülkeyi perişan eden ve küresel güçler çeken kapsamlı bir iç savaş oldu.

Suriye'de neden bir savaş var?
Suriye'de neden bir savaş var? Admin
Bu içerik 597 kez okundu.

 

Savaş nasıl başladı?
Çatışma başlamadan çok önce, birçok Suriyeliler yüksek işsizlik, yaygın yolsuzluk, 2000 yılında babası Hafez'in ardından gelen Beşir Esad'ın siyasi özgürlük eksikliği ve devlet baskısı nedeniyle şikayet ederler.
Mart 2011'de, Arap Baharı'ndan esinlenen demokrasi yanlısı gösteriler güneydeki Deraa şehrinde patlak verdi. Hükümetin, muhalefeti ezmek için ölümcül bir güç kullanması yakında cumhurbaşkanının istifasını talep eden protesto gösterileri başlattı.
23 Mart 2011'de Suriye'nin Deraa kentindeki sokaklarda hükümet karşıtı protestocularResim telif hakkı AFP
Image caption
Mart 2011'de güneydeki Deraa kentindeki protestolar güvenlik güçleri tarafından bastırıldı
Huzursuzluk yayılırken, darbe yoğunlaştı. Muhalefet destekçileri önce kendilerini savunmak ve daha sonra güvenlik bölgelerini yerel bölgelerden atmak için silahlar almaya başladılar. Sayın Esad, "dış destekli terörizmi" ezmek ve devlet denetimini yeniden kurma sözü verdi.
Suriye'nin Homs kentindeki Halidiya semtindeki bir cadde boyunca hasar gören binaları geçenler yürüyüşe çıktı (19 Kasım 2012)Görüntü telif hakkı REUTERS
Resim yazısı
Homs şehri, "devrimin başkenti" olarak adlandırıldı, geniş çaplı yıkıma uğradı.
Şiddet hızla arttı ve ülkenin kontrolü için devlet kuvvetlerine karşı savaşmak için yüzlerce isyan tugası kurulduğu için ülke iç savaşa girdi.
Savaş neden bu kadar uzun sürdü?
15 Haziran 2011'de Jisr el-Shughour'da bir Suriye askeri bekçiliğini koruyorResim telif hakkı AFP
Resim yazısı
Hükümet güçleri ülkenin geniş kesimlerinin çeşitli silahlı gruplara kontrolünü kaybetti.
Esas itibariyle, sadece Esad'ın veya Esad'ın savaşı arasında bir savaş daha fazla olmuştur.
Anahtar bir faktör, İran, Rusya, Suudi Arabistan ve Birleşik Devletler gibi bölgesel ve dünya güçlerinin müdahalesi olmuştur. Hükümet ve muhalefet için askeri, mali ve siyasi desteği, savaşın yoğunlaşmasına ve devam etmesine doğrudan katkıda bulunmuş ve Suriye'yi vekil bir savaş alanına dönüştürmüştür.
Suriye ve Irak kontrolünü gösteren harita (13 Mart 2017)
Dış güçler, sekülaristliği teşvik etmekle suçlanıyor ve ülkenin Sünni çoğunluğu cumhurbaşkanının Şii Alevesi tarikatına karşı atıyor. Bu bölünmeler, her iki tarafın da yalnızca hayat kaybına neden olan zulümleri yerine getirmelerini sağlamış, aynı zamanda toplulukları parçalamış, zorlanmış konumlar ve siyasi bir çözüm için umutlarını azaltmaya teşvik etmiştir.
Sözde İslam Devleti'nden Cihadci militanlar Suriye'nin Raqa kentindeki bir askeri geçit törenine katıldı (30 Haziran 2014)Görüntü telif hakkı REUTERS
Image caption
Kuzey Suriye'nin Raqa kenti, cihad grubunun İslam Devleti'nin (IS)
Cihad grupları da bölünmeleri ele geçirdi ve onların yükselişi savaşa bir başka boyut kattı. El Kaide'ye bağlı el-Nusra Cephesi olan İran'ın kuzey batı eyaletinin büyük bölümlerini kontrol eden bir ittifak olan Hayat Tahrir el-Şam.
Bu arada, Kuzey ve doğu Suriye'nin geniş kesimlerini kontrol eden İslam Devleti (IS), hükümet güçleriyle, isyancı timleri ve Kürt militanlarıyla savaşmakta ve aynı zamanda Rusya'nın ve ABD liderliğindeki çok uluslu bir koalisyon tarafından hava saldırılarına maruz kalıyor.
Iraklı yas tutanlar, Suriye'de öldürüldüğü bildirilen Şia milis Asaib Ahl el-Haq'ın bir cemaatini Necef'te (26 Haziran 2014) taşıdı.Resim telif hakkı AFP
Image caption
Binlerce İran destekli Şii milis gücü Suriye hükümet güçlerine destek veriyor
İran, Lübnan, Irak, Afganistan ve Yemen'den binlerce Şii milis, kutsal alanları korumak için Suriye ordusunun yanında savaştıklarını söylüyor.
Neden bu kadar çok dış güç var?
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'daki Kremlin'de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile el sıkışıyor (20 Ekim 2015)Görüntü telif hakkı REUTERS
Image caption
Rusya'nın hava seferi, Başkan Beşar Esad'ın hükümetini "istikrara kavuşturmayı" amaçladı
Cumhurbaşkanı Esad'ın hayatta kalması Suriye'deki çıkarlarını korumak için kritik önem taşıyan Rusya, bir dizi yenilgi sonrasında hükümeti "istikrara kavuşturma" amacı ile Eylül 2015'te bir hava kampanyası başlattı. Moskova, yalnızca "teröristleri" hedef alacağını vurguladı ancak aktivistler, grevlerin ağırlıklı olarak Batı destekli isyancı gruplara çarptığını söyledi.
Altı ay sonra, savaşın gelgitini müttefiki lehine çeviren Başkan Vladimir Putin, Rusya'nın güçlerinin "ana bölümünü" görevlerinin "tamamı" gerçekleştirildiğini söyleyerek çekilmesine karar verdi. Bununla birlikte, şiddetli Rus hava ve füze grevleri, hükümetin kuşatılmış doğu Halep'i kuşatması için Aralık 2016'da düşen rolü büyük rolü oynamaya devam etti.
Suriye ordusuyla Suriye'nin Salahuddin bölgesinde çıkan çatışmalar sırasında bir isyancı savaşçıyı kapattı (7 Ağustos 2012)Görüntü telif hakkı REUTERS
Image caption
Rebels, Batılı güçlerden sadece sınırlı bir askeri yardım aldı.
Şii gücü İran'ın Alevi hakimiyetindeki hükümeti desteklemek için yılda milyarlarca dolar harcadığı ve askeri danışmanlar ile sübvansiyonlu silahlar sağladığı gibi kredi hatları ve petrol nakil hatları harcadığı düşünülüyor. Suriye'de yüzlerce savaş muhabirinin konuşlandırıldığı yaygın bir şekilde bildirildi.
Esad, İran'ın en yakın Arap müttefiki ve Suriye, hükümet güçlerini desteklemek için binlerce savaşçıyı gönderen Lübnan Şii İslamcı hareketi Hizbullah'a İran silah sevkıyatlarının ana geçiş noktası.
ABD'nin önderliğindeki kuzey Suriye kasabası Kobane'de koalisyon hava saldırısı (18 Ekim 2014)Görüntü telif hakkı REUTERS
Resim başlığı
Bir ABD liderliğindeki koalisyon 2014 yılından beri Suriye'de İslam Devleti militanları hava saldırıları yürütmektedir
Başkan Esad'ın yaygın zulümlerden sorumlu olduğunu söyleyen ABD, gelişmiş silahların cihatçılar tarafından sonuçlanabileceğinden korkan ve "ılımlı" isyancı gruplara sınırlı miktarda askeri yardım sağladı. ABD Eylül 2014'ten beri Suriye'de hava saldırısı düzenledi ve Suriye'ye yapılan ilk kasıtlı saldırıda kendisinin Nisan 2017'de ölümcül bir kimyasal saldırının arkasında olduğunu söylediği bir hava üssüne çarptı .
Rakibi İran'ın etkisine karşı koymak isteyen Sünni idareli Suudi Arabistan, islamcı ideolojilere sahip olanlar da dahil olmak üzere asilere askeri ve mali yardım sağlayan önemli bir tedarikçi oldu.
Suriye'de bir asi savaşçısı, Kuzey Halep kırsalında Guzhe köyüne doğru ateş ederken bir Türk tankının yakınında duruyor (17 Ekim 2016)Görüntü telif hakkı REUTERS
Image caption
Türk birlikleri, kuzey sınır bölgesini kontrol altına almak için Suriyeli isyancılara destek veriyor
Türkiye isyancıların bir başka sıkı destekçisidir. Ancak ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDF) ittifakının bir parçası olarak savaşçılarla Savaşan Kürt Popüler Koruma Birimlerini (YPG) militanları içermeye çalışıyor. Ankara, YPG'yi yasaklanmış olan Türk Kürdistan İşçi Partisi (PKK) 'nın bir uzantısı olmakla suçladı.
Ağustos 2016'da Türk birlikleri, Kürtler tarafından kontrol edilmeyen sınırın Suriye tarafının son kalan uzantılarından birinin dışına çıkmak için isyancı bir saldırıya destek verdiler. O günden bu yana, Türk ordusuna göre, 2.000 km²'lik (772 sq mil) bölgeyi kontrol altına almışlar ve ABD'yi çatışmaları önlemek için SDF kontrolündeki Manbij kasabasına asker göndermeye zorlamışlardı.
Savaşın etkisi ne oldu?
Suriye'deki Şam'ın Duma ilçesinde hükümet güçleri tarafından yapılan hava saldırısı eylemcilerin söylediklerinden sonra bir adam yaralı bir adama tıbbi yardımda bulundu (2 Şubat 2015)Görüntü telif hakkı REUTERS
Resim yazısı
Savaşta öldürülen veya yaralanan insan sayısıyla ilgili kesin ve kesin bir istatistik bulunmamaktadır.
BM, son beş yılda en az 250.000 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Ancak örgüt, Ağustos 2015'te rakamlarını güncellemeyi durdurdu. İngiltere merkezli bir izleme grubu olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ölüm masrafını 321.000'in üzerine çıkardı ; bir düşünce kuruluşu , Şubat 2016'da çatışmanın 470.000'i Doğrudan ya da dolaylı olarak ölüm.
Birleşmiş Milletlere göre, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere beş milyon kişi Suriye'den kaçmıştı . Komşu Lübnan, Ürdün ve Türkiye yakın tarihteki en büyük mülteci göçmenlerinden biriyle baş etmeye çalışıyorlar.
Kobane'den bir Suriye Kürt mülteci anne ve oğlu, 19 Ekim 2014'te Suriye sınırında Suruç'un güneydoğusundaki bir kampın çadırının yanında yürüyor.Görüntü telif hakkı GETTY IMAGES
Suriyeli mültecilerin yaklaşık% 10'u Avrupa'da emniyet arayışı içerdi ve ülkeler, yük paylaşımı üzerinde tartışırken siyasi bölünmeleri ekledi. Suriye'de 6,3 milyon kişi yerinden edilmiş durumda .
BM tahminlerine o 2017 yılında Suriye içinde insani yardım çeşit gerektirecektir 13500000 insanlara yardım etmek $ 3.4bn (£ 2.7bn) gerekecektir.
Suriyelilerin neredeyse% 85'i yoksulluk içinde yaşıyor ya aşırı ya da yoksulluk içinde nüfusun fazla üçte ikisi. Suriye'de 12,8 milyondan fazla insan sağlık yardımı istiyor ve artan fiyat ve gıda sıkıntısı nedeniyle yedi milyondan fazla gıda güvensiz. Haneler, gelirlerinin dörtte birine kadarını sadece suyun üzerinde harcıyor. Yaklaşık 1,75 milyon çocuk okula gidemiyor.
13 Aralık 2016'da çıkan savaşta Suriye'deki siviller Halep'in Bustan el-Qasr ilçesinden kaçtıResim telif hakkı AFP
Image caption
Suriye'nin savaş öncesi 23 milyonluk nüfusunun neredeyse yarısı savaş nedeniyle yerinden edilmiş durumda.
Savaşan taraflar, insani yardım kuruluşlarının ihtiyaç duyanların çoğuna erişimi reddeden sorunları sıkıştırdı. Kuşatılmış veya ulaşılması zor bölgelerde yaklaşık 4.9 milyon insan yaşıyor.
Çatışmayı sona erdirmek için ne yapılmaktadır?
BM özel elçisi Staffan de Mistura, İsviçre'de Cenevre'de düzenlenen basın toplantısına katıldı (14 Mart 2016)Görüntü telif hakkı REUTERS
Image caption
Bir BM siyasi uzlaşmaya aracılık etme girişiminde bulunulamadı.
Her iki taraf da diğer tarafta belirleyici bir yenilgi yaşayamazken, uluslararası toplum uzun zaman önce çatışmayı yalnızca bir siyasi çözümün sona erdirebileceği sonucuna vardı. BM Güvenlik Konseyi, " karşılıklı rıza temelinde oluşturulan" yürütme organlarına sahip geçici bir yönetim organı öngören 2012 Cenevre Tebliğinin uygulanmasını talep etti.
2014 yılının başında Cenevre II olarak bilinen barış görüşmeleri, BM tarafından Suriye hükümetinin muhalefet taleplerini reddetmeyi reddetmesiyle iki turdan sonra bozuldu.
Bir yıl sonra, İB ile olan çatışma, Suriye'de siyasi bir çözüm bulmak için yeni bir ivme kazandı. ABD ve Rusya, ateşkes partneri ve seçimle sonuçlanan bir geçiş dönemi dahil olmak üzere barış için Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan bir yol haritasını görüşmek üzere Ocak 2016'da Cenevre'de "yakınlık görüşmelerine" katılmak için savaşan tarafların temsilcilerini ikna etti.
Suriye ordusu askerleri, asi savaş uçakları taşıyan otobüsler, yerel bir ateşkes anlaşmasının bir parçası olarak Homs-Wair bölgesini terk ederken gözüküyor (9 Aralık 2015)Görüntü telif hakkı REUTERS
Image caption
Aralık 2015'te el-Wair'in Homs banliyösünde gerçekleşen yerel bir ateşkes, isyancıların tahliye edilmesine izin verdi.
İlk tur, hükümet güçlerinin Halep çevresinde saldırı başlattıkça halen "hazırlık" aşamasında bozuldu. Görüşmeler, Mart 2016'da ABD ve Rusya'nın cihad gruplarını dışlayan ülke çapında "düşmanlıkların kesilmesini" sağlaması sonrasında yeniden başladı. Ancak bir sonraki ay çöktü.
Halep'in yıkılmasından sonra Türkiye ve Rusya başka bir mütarekeli arabuluculuk yaptı. Ocak 2017'de Kazakistan ve Kazakistan, savaş başlamasından bu yana isyancı savaşçılar ve hükümet yetkilileri arasındaki yüz yüze ilk toplantıya ev sahipliği yaptı. Bunu BM elçisi Staffan de Mistura'nın "birçok insanın sahip olabileceğimizden çok daha fazlasını sağladı " dediği Cenevre'de BM aracılığıyla yapılan görüşmelerin ardından yeni bir tur izledi .
İsyan topraklarından ne kaldı?
Jaysh el-Islam'den isyancı savaşçılar, isyancı Şam'ın Douma banliyösündeki Tal al-Siwan bölgesinde (5 Eylül 2016) yıkılan evlerin yakınında yürüyorlarResim telif hakkı AFP
Resim yazısı
Muhalefet tarafından muhalefet edilen çeşitli ilçeler ve Şam banliyölerinde kuşatılıyor
Halep'in düşmesi, hükümet şimdi Suriye'nin dört büyük kentini kontrol ediyor demek. Ancak ülkenin büyük kesimleri hala diğer silahlı gruplar tarafından tutulmaktadır.
Suriye İnsan Hakları Gözlemcisine göre, isyancı savaşçılar ve müttefik cihadların Suriye topraklarının yaklaşık% 15'ini kontrol ettiği tahmin ediliyor .
ABD'li yetkililer , Aralık 2016 başında, Kuzeybatı batı ili Idlib'de ve Batı Aleppo kırsalında yoğunlaşan 50.000 veya daha fazla "ılımlı" isyancı olduğunu söyledi.
Jabhat Fateh el-Sham'ın cihadçilerinin Idlib eyaletinde bir fotoğraf çekimi (1 Ağustos 2016)Görüntü telif hakkı REUTERS
Image caption
El Kaide bağlantılı cihadçılar, Idlib eyaletini kontrol eden isyancı ittifakının önemli bir parçasıdır
Rebels, ayrıca, Deraa ve Quneitra'nın güney bölgelerinden olan Homs'un orta eyaletinde ve Şam'ın dışındaki doğu Ghouta tarımsal kuşağında daha küçük alanları kontrol ediyor.
Bu arada hükümeti ne de muhalefeti desteklediklerini söyleyen Kürt güçler, Suriye'nin Türkiye ile olan sınırını ve ülkenin kuzeydoğusunun büyük bir bölümünü kontrol ediyor.
Geçtiğimiz iki yılda büyük kayıplar yaşasa da, İsrail militanları, Raqa kenti de dahil olmak üzere, Orta ve Kuzey Suriye'nin büyük bölümünü ellerinde tutuyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hamilelik Okulu sertifikaları Başkan Osman Zolan’dan
Hamilelik Okulu sertifikaları Başkan Osman Zolan’dan
Denizli Büyükşehir’den 15.000 kişilik aşure hayrı
Denizli Büyükşehir’den 15.000 kişilik aşure hayrı
istanbul escort escort istanbul