Suudi Arabistan'a silah satışlarını durdurmak için teklifi yüksek mahkemeye taşıdı

İngiltere'nin Suudi Arabistan'a yaptığı silah ihracatının yasallığı Yüksek Mahkemede meydan okuyor.

Suudi Arabistan'a silah satışlarını durdurmak için teklifi yüksek mahkemeye taşıdı
Suudi Arabistan'a silah satışlarını durdurmak için teklifi yüksek mahkemeye taşıdı Admin
Bu içerik 627 kez okundu.

 

Silah Ticaretine Karşı Kampanya (CAAT), Körfez ülkesine gönderilen İngiliz savaş uçakları ve bombalar, binlerce kişinin öldüğü Yemen'deki çatışmada kullanıldığını söyledi. 

Grup, Hükümetin silahlara veya askeri teçhizata ilişkin mevcut satış lisanslarını askıya alma ve yeni lisansların verilmesini durdurmayı reddetmesi üzerine saldırıyor. 

Durum, genel olarak silah ticareti üzerinde potansiyel olarak geniş bir etkisi olan ve Brexit sonrası İngiltere'de ekonomi için daha da önemli hale gelebilecek gibi görülüyor. 

CAAT, Suudi Arabistan'ın önderlik ettiği koalisyon Yemen iç savaşına müdahale ettiği için 10.000'in üzerinde kişi öldü. 

Savaş, hayati altyapıyı yok eden ve yardıma muhtaç nüfusun yüzde 80'ini terk eden insani bir felaket yarattığını söylüyor. 

Ancak İngiltere, Mart 2015'te bombalanmaya başladığından beri ruhsatlandırılmış 3,3 milyar dolarlık silahlarla satış yapmaya devam etti. 

CAAT sözcüsü Andrew Smith, "Neredeyse iki yıldır İngiltere Yemen'in imha edilmesine ortak oldu. 

Bombardıman sırasında İngiltere savaş uçakları ve bombalar merkezi bir rol oynadı
CAAT sözcüsü Andrew Smith
"Bombardıman sırasında İngiltere savaş uçakları ve bombalar önemli bir rol oynadı ve İngiltere'nin siyasi desteği bunu desteklemeye ve meşrulaştırmaya yardımcı oldu. 

"İngiltere'ye her zaman ücretsiz konuşma ve demokrasi söz konusudur; ancak bölgedeki en fakir ülkelerden birine karşı kullanmak için dünyadaki en acımasız ve baskıcı rejimlerin birine milyarlar kiloluk silah satmıştır. "Dedi. 

CAAT'i temsil eden hukuk firması Leigh Day'ın Rosa Curling, "Suudi Arabistan Krallığına silah satışı için yeni lisanslar vermeyi sürdürmek için alınan kararın kanunlara aykırı olduğuna inanıyoruz. 

"Suudi liderliğindeki koalisyonun Yemen'de uluslararası insancıl hukukun ciddi ihlallerine yol açtığına dair giderek artan bir kanıt bulunmakta." 

CAAT'i temsil eden Martin Chamberlain QC, son zamanlarda İngiltere'nin hava saldırıları sırasında kullanıldığı veya olması muhtemel olan silahları ve okulların ve hastanelerin isabet edildiğini savundu. 

Chamberlain, BM Güvenlik Konseyi'nin Yemen uzmanlarından oluşan panel dahil olmak üzere çeşitli uluslararası örgütlerin yaptıkları soruşturmalarda Suudi koalisyonunun uluslararası insan hakları yasalarını ciddi şekilde ihlal ettiği sonucuna vardığını söyledi. 

Hükümeti, kurulan ihlallere rağmen silahlanma lisanslarının askıya alınma eşiğinin tetiklenmediğine karar verdikten sonra yasaları ihlal etmekle suçladı. 

Hükümet'i temsilen James Eadie QC, Hükümet kararını BM ve STK'lar için mevcut olmayan "bilgi birikimi" üzerine oturtduğundan, CAAT davasının tartışılmaz olduğunu belirtti. 

Adalet denetimi için yapılan tam başvuru, Lord Justice Burnett ve Londra'da oturan Adalet Haddon Mağarası tarafından üç gün boyunca duyuluyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor