Trump-Rusya soruşturması: Başkan 'adaletin engellenmesi için soruşturuldu'

Medyada çıkan haberlere göre, Başkan Donald Trump özel hukuk danışmanı Robert Mueller tarafından adaletin engellenmesi için soruşturma altına alındı.

Trump-Rusya soruşturması: Başkan 'adaletin engellenmesi için soruşturuldu'
Trump-Rusya soruşturması: Başkan 'adaletin engellenmesi için soruşturuldu' Admin
Bu içerik 395 kez okundu.

 

Yetkililere göre, üst düzey istihbarat yetkilileri, Bay Trump, görevden atılan ulusal güvenlik danışmanına yapılan soruşturmayı sona erdirmek isteyip istemediğine ilişkin olarak görüşülecek.

Bay Trump'un hukuk ekibi, en son medyaya sızıntı yapılmasının "çirkin" olduğunu söyledi.

Bay Mueller, Rusya'nın 2016 ABD seçimlerine müdahale ettiği iddia edilen FBI soruşturmasını ve onunla ilgili herhangi bir Trump bağlantısı inceliyor.

Cumhurbaşkanı Trump devam eden soruşturmayı "cadı büyümesi" olarak niteleyen Rusya ile yapacağı herhangi bir anlaşmayı defalarca reddetti.

  • Trump adaletin engellenmesine daha yakın mı?
  • Yasal bir 'rüya takımı', Trump'a bakıyor

En son gelişme ilk olarak Washington Post'ta yapıldı . Daha sonra New York Times ve Wall St Journal , kendi kaynaklarından alıntı yaparak hikayeyi rapor etti.

Washington Post, Bay Mueller'in Başkan Trump'un kendi davranışını soruşturma kararı, yakın tarihine kadar Rus açıına odaklanan soruşturmada önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

Başkan neden araştırılıyor?

En son basında çıkan haberlerde adalet soruşturmasının engellenmesi Cumhurbaşkanı Trump tarafından eski FBI direktörü James Comey 'i 9 Mayıs' ta görevden hemen sonra başladı.

Birkaç Rusya soruşturmasından birine liderlik eden Bay Comey, geçtiğimiz haftaKongre'ye, Bay Trump'un kendisine soruşturmayı eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'e bırakması yönünde baskı yaptığını ifade etti.

James ComeyGörüntü telif hakkıREUTERS

Resim başlıkMr Comey geçtiğimiz hafta Bay Mueller'in Bay Trump'un adaleti engelleyip engellemediğine baktığını söyledi.

Bay Flynn, Rusya'nın Washington büyükelçisi olan Sergei Kislyak ile olan görüşmelerinin kapsamını açığa vurmadığı gerekçesiyle Şubat ayında görevden alındı.

Bay Comey, Bay Trump'ın özel bir toplantı sırasında kendisine söylediğini şöyle ifade etti: "Umarım yolunuzun gitmesine izin vermek, Flynn'i serbest bırakmak için yolunuzu açıkça görebilirsiniz, iyi bir adamdır Umarım bu işi bırakabilirsiniz."

Beyaz Saray, cumhurbaşkanının "Bay Comey'e veya başkasından hiçbir zaman General Flynn'le ilgili soruşturma da dahil olmak üzere herhangi bir soruşturma başlatmasını istemediğini" söyledi.

Bay Comey, Bay Mueller'ın Bay Trump'un adaleti engelleyip önlemediğine baktığından emin olduğunu söyledi.

Ancak Bay Comey, bilgisinden ötürü cumhurbaşkanının Rusya soruşturmasını durdurmaya çalışmadığını da ifade etti.

Bununla birlikte, Bay Comey'in görevden alınması araştırılabilir. Başkan Trump, "Rusya olayı" nedeniyle FBI şefini kovduğunu söyledi.

Bay Trump, Rus yetkililere, Bay Comey'yi görevden almasının bir gün sonra Oval Ofis toplantısında yaptığı konuşmada, durumunun şimdi hafiflediğini söyledi.

New York Times tarafından aktarılan bir ABD'li yetkili, "Rusya yüzünden büyük baskıya kapıldım, bu da kaldırıldı" dedi .

Röportaj yapılacak kim?

ABD medyasında adı geçen üç isim, ulusal istihbarat direktörü Daniel Coats, Ulusal Güvenlik Ajansı başkanı Mike Rogers ve son zamanlara kadar Bay Rogers'ın yardımcısı olan Richard Ledgett'tir.

  • Rusya: Beyaz Saray'daki 'bulut'
  • Robert Mueller kim?
  • Özel bir danışma ne yapar?

Geçen seneki bir Senato panelinde Bay Coats ve Amiral Rogers, cumhurbaşkanıyla görüşmeler hakkında soruları cevaplamayı reddettiler, ancak soruşturmalara müdahale etmek için hiçbir zaman baskı hissetmediklerini söyledi.

Washington Post, üçünün araştırmacılar tarafından röportaj yapılması konusunda anlaşmaya vardığını ve sorunun bu hafta başlarında gerçekleşebileceğini söyledi.

Üçü Trump kampanyasında yer almadı ancak Bay Trump'un Flynn soruşturmasını sona erdirmek için yardım arayışında olup olmadığı sorulabilir.

Ayrı bir Washington Post raporunda, Bay Coats'ın Mart ayında ortak başkanların kendisine FBI'yı geri çekmeye çalışmasını istemiş olduğunu söylediğini belirtti.

Ancak Times gazetesi, son sorgulamanın cumhurbaşkanı aleyhinde bir ceza davası inşa edildiği anlamına gelmediğini, sadece FBI tarafından toplandığına işaret ediyor. Daha sonra karar vermek zorunda kalacak savcılar atanacak.

Başkan yanıt verdi mi?

Kişisel olarak değil. Oysa.

Ancak hukuk ekibi öfkeyle cevap verdi.

Bay Trump'un avukatı Marc Kasowitz'in sözcüsü Mark Corallo, "FBI'ın cumhurbaşkanıyla ilgili bilgi sızdırması çirkin, affedilmez ve yasadışı" dedi.

Bay Trump, bunun "sahte haber" diye nitelendirdiği Rusya ile gizli anlaşma yapılmadığı iddiası olmayan önemli bir hikaye olduğunu söyleyerek, FBI'dan sızıntılara defalarca kınadı.

New York Times, Bay Trump'ın son günlerde Bay Mueller'ı ateşlediğini düşündüğünü ancak yardımcılar tarafından bunun dışında konuşulduğunu bildirdi .

Trump, medya sızıntılarını nasıl durdurabilir?


Uncharted arazi: Anthony Zurcher, BBC Kuzey Amerika muhabiri

Başkan Trump NCAA Şampiyonu Clemson Kaplanları Beyaz Saray'a Memnuniyetle KararladıGörüntü telif hakkıGETTY IMAGES

James Comey ima etti. Washington'un içerdekileri şüphelendi. Şimdi ABD medyası bunu (anonim kaynaklar aracılığıyla elbette) bildiriyor.

Donald Trump kendisi özel avukatlık bürosu tarafından adaletin engellenmesi için doğrudan soruşturma altına alındı.

Cumhurbaşkanı tarafından bu yasa uygulama çabalarının hedefi olmadığını ileri süren önceki iddiaları ele alıp pencereden atın.

Bay Trump, kampanyasının Rusya ile bağlantılı olup olmadığı konusundaki soruşturmanın hâlâ Demokratların ve düşman bir medya tarafından işlenen bir aldatmaca olduğunu ve engelleme iddialarının bu boş vakfa dayandığını ısrarla isteyecektir.

Bu önemli değil. "Bu suç değil, örtbas işi" diye sızlanan bir siyasi sözcük olabilir, ancak bu doğru bir çekirdekten yoksun olduğu anlamına gelmez.

Bay Mueller cumhurbaşkanının devam etmekte olan bir soruşturmayı bozmak için harekete geçen yasayı ihlal ettiğini tespit ederse, neler olabileceği konusunda hala açık bir soru var.

Dava açılabilir mi? Temsilciler Meclisine karar vermek düşer miydi?

Hepsi keşfedilmemiş yasal arazidir.

Ancak en yeni medya haberi doğruysa, Bay Mueller karanlık bir gidişat çiziyor olabilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Emlak Bulma Adresi
Emlak Bulma Adresi