Trump tecrit için kredi talep ediyor

ABD Başkanı Donald Trump, Katar'a bölgedeki terörizmi desteklemekle suçlanan Körfez komşuları tarafından baskı yapılması yönündeki iddiaları doğruladı.

Trump tecrit için kredi talep ediyor
Trump tecrit için kredi talep ediyor Admin
Bu içerik 310 kez okundu.

 

Suudi Arabistan'a yaptığı son ziyaretin "zaten para birimi karşılığında" yapıldığını ve gelişmenin "sonunun başının terör korkusu" olabileceğini belirtti.
Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Libya'nın doğusundaki hükümet ve Maldivler, Katar ile diplomatik ve diğer bağları kesmiş durumda.
Katar, iddiaları şiddetle reddetti.
Analistler, Bay Trump tarafından Suudi Arabistan'a yapılan ziyaretten iki hafta sonra hareket saatinin önemli olduğunu söylediler.
Trump, İran'ı Ortadoğu'da istikrarsızlık nedeniyle suçladığı başkent Riyad'da yaptığı konuşmada, Müslüman ülkeleri radikalleşmeye karşı liderlik etmeye çağırdı ve Körfez müttefiklerini Katar'a karşı harekete geçirmeyi cesaretlendirmiş gibi görünüyor.
Ortadoğu'ya yaptığım son ziyaretimde artık Radikal İdeoloji'nin finansmanı olamayacağını belirttim Liderler Katar'a dikkat çekti "dedi. Bay Trump , Salı günü tweet yaptı.
Daha sonra tweeted .:. Çok iyi zaten amorti King ve 50 ülke ile Suudi Arabistan ziyareti görmek Onlar fon ... aşırılık karşı radikal bir tavır alacağını söyledi" ve tüm referans Katar işaret ediyordu Belki de bu olacak Terörün korkusuna son verilmesinin başlangıcı! "

Aynı hafta Bay Trump'ın Riyad konuşmasıyla Mısır, Suudi Arabistan , Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, El Cezire de dahil olmak üzere Katar haber sitelerini engelledi.
Pazartesi günü, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, Katar vatandaşlarına iki hafta izin verdi, kendi vatandaşlarını Katar'a seyahat etmeyi yasakladı ve tüm ulaşım bağlantılarını kesti.

Katar, diplomatik çizginin hız kazandığında bölge rakipleriyle görüşme planlarını destekliyor.
Anlaşmazlığa karışmayan Körfez ülkelerinden biri olan Kuveyt görüşmelere arabuluculuk önerdi ve emirleri Suudi Arabistan'a gitti.
Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Abdulrahman el-Thani El Cezire'ye yaptığı açıklamada, ülkesinin "açıklık ve dürüstlük diyaloğu" istediğini söyledi.
Katar, misilleme yapmayacağını, ancak bölgesel rakiplerinin "Katar'a iradelerini Katar'a uygulamaya veya içişlerine müdahale etmeye çalışmaktan" dolayı mutsuz olduğunu söyledi.
BBC'ye verdiği demeçte Katar, "ablukaya" karşı hazır olduğunu ancak Katar halkının diğer ülkeler tarafından "toplu cezalandırma" kurbanları olduğuna dair şikayet etti.
Dışişleri bakanı, hükümetinin Ortadoğu gezisinde Cumhurbaşkanı Trump'e Katar'ın radikal İslamcılara destek verdiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını ve iddiaların "imal edilen kanıt ve yalanlar" üzerine kurulduğunu söylediğini söyledi.
Ayrıca Katar'ın İran'la diyalogu geliştirme politikasını savundu.
Ne oldu?
Pazartesi günkü, küçük ama zengin bir yarımada olan Katar'a karşı harekete katılan devletler, Arap dünyasındaki en büyük güçlerin bazılarını içeriyor.
Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri tüm taşımacılık bağlantılarını kapattı.
Yiyecek, uçuş ve futbol riski
Katar hakkında bilmediğiniz beş şey
Körfez'teki hava sahasının bozulması yerel saat Salı sabahına başladı. Katar'ın başkenti Doha, uluslararası uçuş bağlantıları için önemli bir merkez.
Etkilenen hava yolu, Katar Havayolları, Etihad Havayolları ve Emirlikleri'dir. Suudi Arabistan ve Bahreyn Qatar Airways lisanslarını iptal etti ve ofislerinin 48 saat içinde kapanmasını emretti.
Katar'ın uçakları, büyük ve tek komşusu olan Suudi Arabistan'dan uzak dururken daha dolaysız rotalar kullanmak zorunda kalıyor ve uçuş sürelerinin uzamasına neden oluyor.
Suudi Qatar Airways lisansını aldı
İthal gıda bağımlı bir ülkede, konut sakinleri stoklamaya başladı.
Bir Doha sakini, Eva Tobaji, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, "İnsanlar yemekleri istifleyen süpermarkete, özellikle de ithal olanlara istila ettiler." "Bu kaos - Daha önce hiç böyle bir şey görmedim."
Ekonomi nasıl vurulabilir: Andrew Walker, BBC News
Omuzunda üç şişe su bulunan adamResim telif hakkı AFP
Image caption
Pazartesi günü konut sakinleri su sıkıyordu
Kapatılan Suudi Arabistan'dan sınırın ötesine önemli miktarda Katar gıdası taşınmaktadır. Bu, enerji endüstrisi için ve 2022 futbol Dünya Kupası hazırlıkları için gerekli olan inşaat malzemeleri için önemli bir rota.
Katar'ın ihracatı petrol ve gazın hakimiyeti altındadır. Çoğunlukla deniz kıyısıdır, dolayısıyla hemen vurulmamalıdır, ancak anlaşmazlık devam ederse genel ekonomik tıkanıklık etkisi olabilir.
'Katar Stropi' - sosyal medya tepki gösteriyor
Katar hakkında bilmeniz gereken her şey
Bu olasılık, ham petrol fiyatını daha yüksek, ancak kısa bir süre için itti. Katar, ihracatçı grup Opec'in bir üyesidir ve anlaşmazlık, örgütün üretimi kısıtlayarak fiyatları yükseltme çabalarını zayıflatabilir.
Bu neden oldu?
Bağların kopuşu aniden gerçekleşirken, gerginlikler yıllarca ve özellikle son haftalarda gerginlik kazandığı için maviden çıkmadı.
Genel olarak, iki temel etken Pazartesi günkü kararını veriyor: Katar'ın İslamcı gruplarla olan bağları ve Suudi Arabistan'ın bölgesel rakibi İran.
Katar'daki varlıklı bireylerin bağış yaptıkları sanılıyor ve hükümet Suriye'deki İslamcı grupları sertleştirmek için para ve silah verdi - Katar bunun böyle olmadığını açıkladı.
Financial Times gazetesinde ayrıca , Katar'ın Katar uyruklularının Irak ve Suriye'de kaçırıldıktan sonra cihad ve İran güvenlik görevlilerine 1 milyar dolarlık (773 milyon dolarlık) fidye ödemeleri konusunda Körfez müttefiklerine kızdığını bildirdi.
Suudi, IS için suçlu mu?
Suudi Arabistan da, doğrudan ya da özel bağışçıların gruba para gönderilmesini önleyemeyerek - İdarece tahakkuk ettirilen iddiaları - ödememekle suçlanıyor.
Katar'da yaklaşık 200.000 sakin bulunan Filipinler, işçilerin Körfez ülkelerine gönderilmesini durdurduğunu açıkladı. İşçi yetkilisi Silvestre Bello, Katar'daki Filipinlilerin gıda sıkıntısı nedeniyle ayaklanmalara "ilk kurbanlar" olacağından korktuğunu söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor