Trump ve ekibi 'çok fazla blab', Batı için bir güvenlik riski olabilir - Alman Milletvekili

Alman hükümeti, yerel medyanın aktardığı gibi üst düzey bir Alman milletvekiline göre Başkan Trump ve ekibinin "çok fazla boşa çıkmaması" nedeniyle ABD ile istihbarat paylaşmayı yeniden düşünmeli ve Moskova'ya hassas bilgi sağlayabilir.

Trump ve ekibi 'çok fazla blab', Batı için bir güvenlik riski olabilir - Alman Milletvekili
Trump ve ekibi 'çok fazla blab', Batı için bir güvenlik riski olabilir - Alman Milletvekili Admin
Bu içerik 415 kez okundu.

 

Alman parlamentosundaki Sosyal Demokratların (SPD) genel sekreteri Thomas Oppermann, çeşitli Alman gazetelerine göre , "Donald Trump ve ekibinin çok fazla püskürtüğü izlenimi edindim " dedi . 

Partisi, Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Demokratları (CDU) ile yürütmekte olduğu koalisyonun bir parçası olan yetkili, istihbarat servislerinin ABD'yle işbirliğinden daha çok zarar vereceğini söyledi.

Oppermann, " Trump'ın bir başkandır, ki bu bir cumhurbaşkanı, birinin de Rusya'daki temsilcilere hassas bilgi ilettiğini dikkate almalıyız" dedi. Ancak, iddiasını desteklemek için somut bir kanıt sunmadı.

Milletvekili, gizli bilgilerin bu şekilde işlenmesinin "Batı için güvenlik riski" olduğunu belirtti ve Alman istihbaratının bunun farkında olması gerektiğini söyledi.

"Bu olduğu gibi devam edemez. Bu bilgi alışverişini tehlikeye atıyor ve her iki taraf için de tehlikeli olabilir " dedi.

Mayıs ayı başlarında bazı Batılı medya ABD Başkanı Donald Trump'u Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Washington'da görüşmesi sırasında oldukça gizli verileri sızdırdığından suçladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin iddiaları "siyasi şizofreni" olarak nitelendirdi.

Trump , 10 Mayıs'ta yapılacak bir toplantıda Rusya ile "terörizm ve havayolu uçuş güvenliği ile ilgili gerçekler" hakkındaki hakkını savundu .

Raporları takiben, bir diğer Alman milletvekili olan parlamento istihbarat gözetim komitesi başkanı Burkhard Lischka, Trump'ı kendisine "Batı dünyası için bir güvenlik riski" olarak nitelendirerek kınadı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkelerin "karşı karşıya olduğumuz tehditlerle başa çıkmak için birlikte çalıştıklarından " sözde sızıntıların ABD ile olan istihbarat alışverişini etkilemeyeceğini söyledi .

Ancak Manchester'daki terörist saldırıyı takiben, ABD medya organları bombalama yerinden sızdırılmış resim yayınladı ve İngiltere'de öfkeye neden oldu.

İngiliz polisi, ABD hükümet kuruluşlarından geldiği iddia edilen sızıntıların ardından, Washington ile olan saldırı hakkında bilgi paylaşımını geçici olarak durdurdu . 

Donald Trump "çok rahatsız edici" sızıntıyı eleştirdi ve ilgili devlet makamlarından failleri "yasanın sonuna kadar" eziyet etmelerini istedi .

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupalıların artık birbirlerine güvenemediklerini ve kaderlerini "kendi ellerine" almaları gerektiğini söyledi .

"Başkalarına tamamen bağımlı olabildiğimiz zamanlar yolda. Birkaç gün içinde,”o yaşadıysanız Merkel Pazar günü Münih'te kampanya mitingde söyledi, AFP raporları.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor