Trump, Xi ile 'samimi' çağrı yapan bir Çin politikasını destekliyor

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump, Çin Başkanı Xi Jinping ile yaptığı telefon görüşmesinde sözde "Tek Çin" politikasını onamaya karar verdi.

Trump, Xi ile 'samimi' çağrı yapan bir Çin politikasını destekliyor
Trump, Xi ile 'samimi' çağrı yapan bir Çin politikasını destekliyor Admin
Bu içerik 657 kez okundu.

 

Bir Çin politikası, yalnızca bir Çin hükümeti olduğunun diplomatik bir teyididir.
Bay Trump , Aralık ayında Tayvan'ın cumhurbaşkanıyla yaptığı konuşmada uzun süredir devam eden politikasını şüphe uyandırmıştı .
Hareket geleneksel protokolden büyük bir kopuş ve Çin'den resmi bir şikayet yarattı.
Yeni ABD başkanı birkaç ulusal lider çağırmasına rağmen, ikisi arasında ilk görüşte olan telefon görüşmesi, Bay Trump'un göreve başladığı 20 Ocak'ta gerçekleşti.
Beyaz Saray, çağrı sırasında "son derece samimi" olarak nitelendirdiği çok çeşitli konuların görüştüğünü söyledi.
İki lider ziyaret etmeye davet ettiklerini ve ilerideki görüşmeleri dört gözle beklediklerini söyledi.
Pekin'den bir bildiri, Çin'in Bay Trump'un Bir Çin politikasının onaylandığını takdir ettiğini söyledi.
İki ülke "kooperatif ortaklarıydı ve ortak çabalarla ikili ilişkileri tarihi yüksek bir hıza çıkarabiliyoruz" diye belirtti.
Telefon görüşmesi, Cumhurbaşkanı tarafından Çin liderine yapılan ilk doğrudan yaklaşım olan Bay Trump tarafından Perşembe günü gönderilen bir mektuptu.
Bay Trump, Tayvanlı lider Tsai Ing-wen'den bir telefon görüşmesi yaptığında Pekin'de ciddi endişe yarattı.
ABD Tayvan'ın ana askeri müttefiki olmasına rağmen hiçbir ABD başkanı ya da başkan seçmen doğrudan bir Tayvanlı liderle on yıllardır konuşmadı.
Bir Çin politikası uyarınca ABD, Çin'in bir gün anakara ile birleşmesi için ayrı bir il olduğunu kabul eden Tayvan adasından ziyade Çin'le tanışıyor ve resmi ilişkileri var.
Bay Trump, daha sonra ABD politikasının değişebileceğini belirtti. "Çin ile ticaret dahil olmak üzere başka şeyler yapmak zorunda kalmamak için neden bir Çin Politikası'na bağlı olduğumuzu bilmiyorum" dedi.
Açık taahhüt - Carrie Gracie, BBC Çin editörü
Başkan Trump ve Başkan Xi arasındaki telefon görüşmesinin içeriği, Pekin'de ABD-Çin ilişkisinin geleneksel çerçevesine dönmek için işaret olarak kutlanacak.
Yeni Amerikan yönetimine üç hafta boyunca, Bay Trump ve diğer dünya liderleri arasında bir telefon görüşmesi yaptıktan sonra, Çin'in listeden yokluğu her geçen gün daha da belirginleşti.
İki ay önce, Bay Trump dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkiyi yeniden şekillendirmek isteyebilecekmiş gibi görünüyordu. Sadece Çin'e karşı% 45 oranındaki tarifeleri ve Pekin'e bir para manipülatörü deneyeceğini konusunda uyarıda bulunmadı. Pekin'in bakış açısından, Tayvan'ın başkanından bir telefon çağrısı yapma isteği ve Tayvan'ın statüsünün diğer Amerikan hedefleri için pazarlık haline gelebileceği önerisi çok daha şaşırtıcıydı.
Ancak birçok Çin vatandaşı, Tayvan'ı Çin'in toprak parçacıklarının son parçası olarak görüyor. Bağımsızlık ve uluslararası alanda tanınmaya doğru ilerleme, Bay Xi için tehlikeli bir aşağılamayı temsil edecekti.
Başkanlık telefon görüşmesiyle Pekin, bu korkular altında bir çizgi çizebilir. Üç hafta içinde, Bir Çin politikasını onurlandırmak için Trump yönetimi tarafından açık ve net bir taahhüt elde edildi. Bay Trump'un kampanya izinde Çin hakkında yaptığı tüm tehditler ve vaatlerden sonra, bunun karşılığında Trump yönetimi ne olursa olsun, neyle kazanacağının netliği belli değil.
Yeni cumhurbaşkanı ve yetkilileri, Pekin'de, ticaret uygulamaları ve Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki askeri birliği konusundaki tartışmalı yorumlarıyla da şaşkına neden oldu.
Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, adaylık duruşması sırasında ABD tarafından tartışmalı sularda bulunan adalara erişimi engellemesi gerektiğini söyledi .
Bugüne kadar Pekin, Trump'ın Bir Çin politikası konusundaki tutumuyla ilgili "ciddi endişe" ifade eden ve Güney Çin Denizi'ndeki "haklarını savunmak" taahhüdünde temkinli davranarak yanıt verdi.
Ancak, devlet medya organları daha az engellenmiş ve Tayvan'da "ateşle oynamak" için Bay Trump'u patlatarak şiddetli sözlü isyanlar yayınladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Marc Jacobs, 80'li yıllardan kalma güç sesleri ve baskılar ile geleceğe dönüyor
Marc Jacobs, 80'li yıllardan kalma güç sesleri ve baskılar ile geleceğe dönüyor
2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Heyecanı Başlıyor
2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Heyecanı Başlıyor