Yaş Nasıl Hesaplanır?

Sitelerde bulunan yaş hesaplama formunda da eğer doğum tarihinizi yazıp Yaş Hesapla butonuna tıkladığınız takdirde gün ay ve yıl olarak ne kadar süredir hayatta olduğunuzu görme fırsatına sahipsiniz.

Yaş Nasıl Hesaplanır?
Yaş Nasıl Hesaplanır? seobaz
Bu içerik 1299 kez okundu.

            Pek çok insan kaç yaşında olduğunu hesaplarken çelişkiye ve hatta yanılgıya düşmektedir. Acaba içinde olduğumuz yıla göre yaşı mı söylemek lazım yoksa geride bıraktığımız yıl sayısını mı söylemek lazım diye düşünür ve tereddütte kalır. Aslında sorunun kaynağı “yaşında” kelimesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu kelime sanki geride bıraktığımız yıllardan öte kaçıncı yılımızda olduğumuzu söylememiz gerektiğine delalet eder bir ifade şekli olsa da aslında kaç yaşında olduğumuzun doğru cevabı geride bıraktığımız yıl miktarıdır.

 

 Sayısal Hesap Nasıl Yapılır?

 

            Bu açıklamalar doğrultusunda eğer bir kişi 24 yıl 6 ay ve 7 gündür hayatta ise yaşı 25 diye tabir edilmelidir. Hayatının 25'inci yılında diye 25 yaşında olduğu söylenemez.

 Sitelerde bulunan yaş hesaplama formunda da eğer doğum tarihinizi yazıp Yaş Hesapla butonuna tıkladığınız takdirde gün ay ve yıl olarak ne kadar süredir hayatta olduğunuzu görme fırsatına sahipsiniz. Kaç yaşında olduğunuz bilgisi yıl kutucuğun da bulunan, yazan sayı ile gösterilendir.

 

 Yaş Sadece Yılla Belirtilen Midir?

 

            İki tür yaş vardır biri biyolojik yaş biri de sayısal yaştır. Biyolojik yani fiziksek yaşlanma değişiklik göstermektedir. Bazen 60 yaşında biri 40 yaşında birinden daha genç ve daha sağlıklı görünebilir bunun sebebi bakım ve derinin yaşlanmasıdır.

 

            Bir de zihinsel yaş vardır bu da biyolojik yaş hesaplama sınırları içerisine girer ve örneğin 100 den geriye doğru 8'er 8'er sayıp sıfıra geldiğiniz de 15 saniyeyi aşıyorsanız zihinsel yaşlanma problemleri başlamış demek oluyor veya 30 saniyeyi geçerseniz direk ilerlemiş olduğu söylenebilmektedir. Sağlıklı bir birey spor ve yeme içme durumuna dikkat ettiği takdirde 35 yaş üstüne geldiği zaman genel itibari ile o yaşı göstermez.

 

            Bu da biyolojik yaş ile sayısal yaş arasında ki farkın en önemli göstergelerinin başında gelmektedir. Bu anlatılanlar doğrultusunda sayısal yaşınız için herhangi bir tarayıcınıza yaş hesapla yazıp gün ay yıl hatta saniyeye kadar yaşınızı görebilirsiniz. Ama biyolojik yaşınızın görselde ki durumunu testler ile örneğin 10 kişiye sorup ortalamasını alarak öğrenebilirsiniz veya Bir doktor testi ile kemik yaşını veya sağlıksal anlamda sorunlarla birlikte kaç yaşındakilere denk olduğunuzu görebilirsiniz.

http://www.kacgun.com/yas-hesaplama-gun-ay-yil-olarak/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor