Yunan borç krizi: AB'nin uyuşmazlığı Slovakya, Almanya'ya QUASH'a kolaylıkla müdahale ederken yoğunlaşıyor

Yunanistan başbakanı Alexis Tsipras, tartışmalı kurtarma anlaşması konusunda Üye Devletlerden daha fazla direnişle karşı karşıya sahip.

Yunan borç krizi: AB'nin uyuşmazlığı Slovakya, Almanya'ya QUASH'a kolaylıkla müdahale ederken yoğunlaşıyor
Yunan borç krizi: AB'nin uyuşmazlığı Slovakya, Almanya'ya QUASH'a kolaylıkla müdahale ederken yoğunlaşıyor Admin
Bu içerik 345 kez okundu.

 

IMF ve Euro Bölgesi, ülkenin yüzdesi 18 oranına kadar emekli aylığı kesintileri de dahil olmak üzere daha kapsamlı emniyet önlemleri almasını sağlayacak bir anlaşma önerdi.

Ancak, Almanya'nın anlaşmanın geçilmeden anlaşamasının güvenceye ısrarla vurguladığında, Slovakya'nın sorunlarından dolayı olabileceği hususunda ısrar etmeye başladı.

AB ve IMF, geçtiğimiz hafta sonuna kadar olan sürede reformlarla ilgili geçici bir anlaşmaya vardı.

Maliye bakanlarının Euro grubu, anlaşmayı 22 Mayıs'ta yapılacak toplantı ve onaylamalı ve reformlar Yunanistan Parlamentosu tarafından kabul edilmelidir.

Ancak Slovakya maliye bakanı Reuters'e verildi, geçen ay öncesinde yorumladı, şimdi Yunanistan için borç hafifleme zamanı değil.

Birçok analist, borçların hafifletilmesi konusundaki görüşmelerin Almanya'nın Eylül seçimlerinden sonraaya kadar ilerleyemeyeceğini ve bu ülkenin Temmuz ayında 600 milyar avroya (5 milyar pound) ödeme yapabileceği şart geldiğini belirtti.

Slovak Maliye Bakanı Peter Kazımir, "IMF'den gelen dostlarımız için seviyoruz ve onlara gemide bulunmak güzel.

Yunanistan'ın yaz boyunca geçmesi için harcamalarını alacağı özellik bir rahatlama var
ING'nin kıdemli oranlar stratejisti Martin van Vliet
"Ancak IMF'ye borç verme - Yunanistan'ın ihtiyacı duymadığı - yeşil ışık yakan katılımları için herhangi bir bedel ödemeye istekli değilim."

Atina, uluslararası kredi kuruluşlarından kurtulmak için kredi şartlarını körüklemeye hazırlandığından, Yunan hükümetinin borçlanma maliyetleri Çarşamba günü beş yıldan daha düşük bir seviyeye geriledi.

Türkiye ekonomisinin gelişimi - hükümetin finansal piyasalardaki uzun vadeli nakit yaratın maliyetinin bir göstergesi - ülkenin borcunun Mart 2012'de yeniden yapılandırılmasından bu yana en düşük seviyesine geldi.

Analistler, sıkıntılı Güney Avrupa devleti iyimserliği, bu yaz büyük borç geri ödemeleri yapmak için ihtiyaç duyduğumuzu açıkladığımda, kısa sürede tahvil piyasalarından üç yıl süren bir sürgüne son verebileceği beklentilerini artırdığını belirtti.

Yunanistan'ın maliye bakanı ve merkez bankası valisi önümüzdeki hafta Avrupa'daki yetkililerin 2018 yılının ortalarına kadar olanacağını söylemesine karşın önümüzdeki hafta Almanya'nın pazarları geri dönme olasılıkları hakkında konuşacak.

ING'nin kıdemli oranının stratejisti Martin van Vliet, "Yunanistan'ın yazında neler geçirmeden harcama yapacağına dair bir rahatlama var ve bu da tahkim mitinginin ana itici gücüdür" dedi.

"Yunan hükümeti şu anda piyasaya geri dönebilecekleri noktayı yapıyor ve belki onlara bir şans vereceğim, ancak işler zorlaşacak."

Yunan tahvilleri, fiyat istikrarsızlığına eğik ve ticaret hacimleri, diğer Euro bölgesi pazarlarına kıyasla azaltmak önemsiz seviyedeki borç genel olarak uluslararası yatırımcılar tarafından tutulmamaktadır.

Borç yeniden yaratılış için uzun vadeli tahvil şeridinin bir parçası olan Şubat 2027'de olgunlaşan Yunan devlet tahvilleri, Çarşamba günü yüzde 5.616'da bir düşüş sağlamış ve Salı günü yüzde 5.633 seviyesine gerilemiştir.

Diğer Yunan verimleri en az 2014 yılından beri en düşük getiri idi.

Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım planına uygun ve borç piyasalarından üç yıl süren sürgün sona erebilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
Gençler fikirleriyle yarıştı
Gençler fikirleriyle yarıştı