Arama

Aronya Fidanı Üretimi Yaparak Teşvik Alınır Mı?

1 yıl önce


Aronya Fidanı Üretimi Yaparak Teşvik Alınır Mı?
ad image
ad image

Ülkemizde ve dünyada birçok fidan dikiliyor. Dikilen fidanların doğru topraklarda ekilmesi gerekiyor. Doğru topraklara ekilmeyen fidanlar çok kısa süre içerisinde kuruyor. Fidan dikimi konusunda bilgili olmak gerekiyor.

Aronya Fidanı Nedir?

Birçok yeni fidan çeşidi çıkıyor. Çıkan fidanların bazıları ülkemizde yetiştirilebilirken bazıları yetiştirilemiyor. Dikilen meyve veya sebzenin ana vatanının araştırılması çok büyük önem arz ediyor. Bu sayede sıcak bölgeleri seven bitkiler soğuk yere dikilmek zorunda kalmıyor.

Aronya fidanı birçok kişi tarafından konuşuluyor. Bu bitki çoğunlukla Rusya’da dikiliyor. Ancak gelişen tarım ile birlikte ülkemizde de bu meyve görülebiliyor. Aronya fidanın dikmeden önce Tarım Bakanlığı’nın sitesinden veya ziraat mühendislerinden bilgi almak gerekiyor.

Aronya Fidanı Nerelerde Yetişir

Aronya fidanını dikmek isteyenler bu fidanın nerede yetişebileceğini öğrenmek istiyor. Aronya meyvesi soğuk iklim meyvesi olarak biliniyor. Bundan dolayı ülkemizin soğuk illerinde yetiştirilmesi öneriliyor. İzmir, Aydın, Mersin gibi sıcak bölgelerde bu fidanın dikilmesi önerilmiyor.

Aronya fidanını bazı çiftçiler alıp deniyor. Ancak bu fidandan meyve almak için en az 3 yıl beklemek gerekiyor. Aronyanın yetiştiği bazı iller:

  • Yalova
  • Kırklareli
  • Tekirdağ

Aronyanın üretim alanı hem dünyada hem Türkiye’de büyüyor.

Aronya Fidanı Devlet Desteği

Ülkemiz birçok meyve ve sebze için destek veriyor. Bu destek paketinden yararlanan birçok çiftçi bulunuyor. Verilen destekler arasında faizsiz kredi, fidan ücretinin yarısından fazlasının devlet tarafından karşılanması, ucuz yakıt gibi konular yer alıyor.

Aronya meyvesi üretilerek de devlet desteği alınabiliyor. Aronyanın üretilmesi için de illa ki geniş bir tarlaya ihtiyaç duyulmuyor. Küçük bahçelerde de aronya yetiştirilebiliyor. Ancak devlet desteğinden yararlanmak isteyenlerin birtakım evrakları resmi birimlere iletmesi gerekiyor.

Aronya Meyvesinin Faydaları

Aronya meyvesini belli oranda tüketmek gerekiyor. Tüketilen aronyanın fazlaca yararı bulunuyor. Bazı kişiler aronyanın faydasını bilmeden tüketiyor. Aronya meyvesi yaş ve kuru olarak tüketilebiliyor. Yaş tüketilen meyvenin yararı ayrı, kuru tüketilen meyvenin yararı ayrı oluyor.

Aronya meyvesi vücuttaki mikroplarla savaşıyor. Bu yönüyle bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı oluyor. İçerisinde yer alan bileşenler kanser hastalığı ile savaşmaya yardımcı oluyor.

 

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image