Arama

Belçika'ya nükleer reaktör kapatma çağrısı

8 yıl önce

Almanya ve Lüksemburg, Belçika’dan iki nükleer reaktörünü geçici olarak kapatmasını istedi.

Belçika'ya nükleer reaktör kapatma çağrısı
ad image
ad image

Almanya ve Lüksemburg, Belçika'daki nükleer santrallere ait iki reaktörün güvenlik gerekçesiyle geçici olarak kapatılmasını istedi.

Almanya Çevre Bakanı Barbara Hendricks ve Lüksemburg Kalkınma Bakanı Camille Gira yaptıkları açıklamada, Belçika'nın, "Doel 4 ve Tihange 3" isimli santrallerine ait iki nükleer reaktörün basınç sistemlerinde oluşabilecek güvenlik riski gerekçesiyle geçici olarak kapatılmasını talep etti.

"Doel-4 santralinin üçüncü reaktörü ile Tihange-3 santralinin ikinci reaktörü, 2012 yılında basınç sistemlerinde mikro çatlakların bulunması üzerine kapatılmıştı. Yapılan teknik çalışmalar ve alınan önlemlerin ardından, geçen yıl sonunda bu reaktörler tekrar faaliyete geçirilmişti.

Almanya Reaktör Güvenlik Komisyonu ise hazırladığı raporda, söz konusu reaktörlerin basınç sistemlerinin her duruma dayanıklı olup olamayacağından emin olunamayacağını, konuyla ilgili daha fazla inceleme yapılması gerektiğini açıklamıştı.

Belçika'dan açıklama yapılmadı

Belçika, sınır komşuları Almanya ve Lüksemburg'un taleplerine karşılık vermedi.

Belçika’nın Hollanda sınırına yakın Doel nükleer santralinde 4 adet, Almanya ve Lüksemburg sınırına yakın Tihange nükleer santralinde de 3 adet olmak üzere toplam 7 reaktör faaliyet gösteriyor. Bu reaktörlerin ürettiği elektrik ülke ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılıyor.

Kapatılması talep edilen Doel-4'e ait üçüncü reaktör 1006, Tihange-3'e ait ikinci reaktör ise 1008 megavat elektrik üretim kapasitesine sahip bulunuyor. AA

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image