Arama

Edirne'de Acil Yardım Hattı Protokoü

4 yıl önce

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ile “Acil Yardım Hattı İşbirliği” protokolünü imzaladı. Gürkan, “Eminim ki kadının özgür olduğu bir ülke tam anlamıyla demokrat, tam anlamıyla Cumhuriyetçi ve elbette Atatürkçü olacaktır” dedi.

Edirne'de Acil Yardım Hattı Protokoü
ad image
ad image

 

Edirne Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, kadın Belediye Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri ve belediye personeli katıldı.

Edirne’de olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “81 ili geziyorum ama Edirne benim için farklı; hem kadınların mücadelenin ruhunu yansıtması açısından hem de başkanı açısından; kardeşim gibi sevdiğim bir insan. Gerçekten de burada olmaktan mutluluk duydum. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, acil yardım hattı işletiyor. Bu acil yardım hattı bir profesyonel gibi çalışan; kanunun yapılış aşamasından, uygulanış aşamasına kadar her konuya hakim olan bir kuruluşun işlettiği bir hat. Bu profesyonelliği, yerelin şiddeti önlemesinde bir mekanizma olarak kullanmasını istiyoruz. Bu anlamda da Antalya’dan başlayan acil yardım hattı protokolleri düzeneğini getirdik. Kadına karşı şiddetin önlenmesinde en etkin rolün devlet politikası olduğuna inanıyorum. Devlet politikasının yasal mevzuatının uygulanmasında da yerelin önemine değiniyoruz. Edirne Belediyesi’ne kabul ettikleri için teşekkür ederim. Bu protokolü imzalayacağız. Bu protokolü bu salonda bulunan kadın örgütlerine emanet ediyorum. Çünkü onlar takip edecekler.  Her bir adımın bir çözüm olduğuna inanıyorum. Biz yola çıkarken dedi ki, mücadele kazandırır. Türkiye’nin yarısı olarak, nüfusun yarısı olarak, biz kazanacağız diyoruz. Bu mücadele yanımıza erkek yöneticileri almak bizim için de mutluluk kaynağı” diye konuştu.

Edirne Belediyesi olarak kadınlara yönelik birçok çalışma gerçekleştirdiklerini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, “Dünyanın hemen hemen her yerinde olan ama özellikle ülkemizde son yıllarda artış gösteren kadına şiddet ve türevleri konusunda ortak çalışmalar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Geçtiğimiz hafta bir haber okudum Hollanda’da ve Amerika’nın bazı bölgelerinde benzer bir sistem kuruldu. Bizde Edirne’de buna benzer bir çalışma yapıyorum ama ne olduğunu şimdi söylemeyeceğim. Edirne geçmiş dönem ve bu dönem kadın belediye meclis üyeleriyle Türkiye’de örnek illerden birisi. Ben hepsiyle birlikte çalışmaktan hem çok mutluyum hem de hepsi ile gurur duyuyorum. Aslında geçtiğimiz dönem çalışmalara bakıldığında Edirne birçok ilki yaptı. Yakın bir gelecekte Edirne yine bir ilki gerçekleştirecek. Onun şimdiden haberini vermiş olayım” şeklinde konuştu.

 “İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Geçtiğimiz dönem Türkiye’de 24 saat kesintisiz toplu ulaşıma geçen ilk il olduklarını belirten Gürkan, “ Bu sadece toplu ulaşımın rahatlatılması yada çalışma saatlerinin esnetilmesi amaçlı değildi. Özellikle Edirne gibi genç nüfusun, üniversite öğrencilerinin, tabi kadınlardan bahsediyorum, daha rahat ve güvenli gidip dönebilmesi adına alınması gereken bir karardı. Ardından Türkiye’de ilk olarak kadınların saat 22.00’den sonra durak harici istediği yerde inebilmeleri kararını da yine Türkiye’de ilk biz aldık. Yine toplu taşımada çalışan kadınlarımızın, çalıştırıldığı araçların ruhsat harcından muaf olması yine bir destek, teşvik olması bağlamında yine ilk çalışmamızı yapmıştık. Belediyemizin bütün birimlerinde kadın arkadaşlarımız çalışıyorlar. Her kademede çalışıyorlar. Kadın müdürde var, kadın alt statüde çalışan da var; tıpkı erkeklerde olduğu gibi” dedi.

Çok önemli bir protokole imza atacaklarını belirten Başkan Gürkan, “Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun çok başarılı bir şekilde yürüttüğü acil yardım hattının bundan sonra Edirne’deki tüm kadınlarımızın da sisteme gireceği, sistemin çalışacağı yeni bir uygulamaya başlıyoruz. Kamu sendikamız, yetkili sendikamız olan Tüm Yerel Sen ile yaptığımız toplu iş sözleşmesine de özel bir madde koyduk. Biliyorsunuz, kamu çalışanı arkadaşlarımıza sendikalar ile yaptığımız toplu sözleşmeler ile sosyal destek zammı veriyoruz. Bizim sözleşmemizde şöyle bir hüküm var; kadına şiddet ve türevleri suçlara işlemiş olanlar bu parayı alamıyorlar. Umuyorum ki bu Acil Yardım Destek Hattı’na başvuru çoğalmaz, azalır. Bunu yürekten dilerim. Eminim ki kadının özgür olduğu bir ülke tam anlamıyla demokrat, tam anlamıyla Cumhuriyetçi ve elbette Atatürkçü olacaktır” dedi.

“Acil yardım hattı işbirliği” protokolü ile şiddet ve cinsel istismar mağdurları,  0549 656 9696 ve 0212 656 96 96 numaralı Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu acil yardım hattını arayabilecekler.

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image