Arama

EDUTEK Akademi Sosyal Sorumluluk Projesiyle Açıldı!

3 yıl önce


EDUTEK Akademi Sosyal Sorumluluk Projesiyle Açıldı!
ad image
ad image

 

Ankara Mamak İlçesinde sosyal sorumluk kapsamında Türkiye Üstün Zekalılar ve Üstün Yetenekliler Eğitim Kültür Sağlık Vakfı Başkanı Erdal KİZİROĞLU ve EDUTEK Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar ÇELİK önderliğinde kurulan EDUTEK Akademi’nin açılışı geniş bir katılımla yapıldı.

Açılışa; CHP Genel Sekreteri Selin SAYEK BÖKE, CHP Çorum Milletvekili Tufan KÖSE, CHP Eğitim Danışmanı Ali TAŞTAN, DT Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Didem TEMEL, Radyo Özgür Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muharrem KÖSE, T.C. İç Anadolu Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Salim ÇORUK, Ankara Divriği Derneği Başkanı Nurullah Esat ÜNSAL, Divriği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aziz SAVAŞ olmak üzere bir çok okul, kurum ve kuruluşun müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kurumun açılışında; EDUTEK Akademi’nin sosyal sorumluluk projelerinden biri olan ve sponsorluğunu iş insanı Didem TEMEL’in üstlendiği 43 öğrenciye verilen “Robotik Kodlama” eğitiminin sertifika töreni yapıldı. Kursa katılan öğrencilerin sertifikaları ve hediyeleri törene katılan Sivil Toplum kurum ve Kuruluşlarının yöneticileri ve kurum müdürleri tarafından verildi.

Törende yapılan konuşmalarda; CHP İzmir Milletvekili ve Genel Sekreter Selin SAYEK BÖKE: “Son dönemde parçası olduğum en güzel etkinliklerden birinde sizlerle bir arada bulunmaktan büyük bir heyecan duyuyorum. Sevgili çocuklar, sizin için aydınlık bir geleceği, geçmişten gelen yüzyıllık bir mirası, yeniyi tarif ederek birlikte kurma iradesini büyütmek için çalışıyoruz. Bugün sizin ışıldayan gözlerinizle ve geçmişi çok iyi bilen, ama geleceği kuracak olan bir güçle burada olduğunuz için çok büyük heyecan duyuyorum. Daha birkaç gün önceydi Cumhuriyetin 98. Yılını kutladık. O, 98 yılı bir miras olarak omuzlarımıza bırakmış olan, bir güce dönüştürmüş olan neydiyse şimdi sıra önümüzdeki yüzyılda birlikte yeni bir öyküyü yazmak… Yeni öykü diyorum çünkü; geçmişin mirasını yarınlara taşıyacak, ikinci yüzyılda yeniden ‘Cumhuriyet’ diyecek. Cumhuriyetin eşitlik, özgürlük, demokrasi olduğu, cumhuriyetin bu ülkenin vatandaşı olan her çocuğun kendisini içinde eşit gördüğü bir gelecek olduğu gerçeğini hatırlıyor ve büyütüyor olmamız gerekiyor. Cumhuriyet çocukların, kadınların devrimi. Cumhuriyet eşitliğin devrimi. Bugün gülümseyen, aydınlık, umutla ;Ben buradayım ; diyen ve kendini içinde bulan çocuklarla yeni bir gelecek öyküsü yazıyor olmaktan da heyecan duyuyorum. Robotiği, teknolojiyi, yazılımı öğrenen, öğrendiğiyle Türkiye’yi kalkındırmış olan gençlerle bir arada olmak çok heyecan verici.” dedi.

Konuşmasında Aralık ayında yapılacak olan Milli Eğitim Şurası’nı hatırlatan CHP Eğitim Danışmanı Ali TAŞTAN ise; “Milli Eğitim Bakanlığı da ‘Fırsat eşitliği, eşitlik bağlamında bir sıkıntımız var’ diye açıklama yapmıştı. Umarım yapılacak şura sonrasında ülkemizdeki tüm çocuklara eşit eğitim sağlama imkânımız olacaktır. Ülkemizin tüm bölgelerini ele aldığınız zaman fırsat eşitliğinin hiç sağlanamadığı bölgeler de bulunuyor. Bu bölge de o tür yerlerden bir tanesi. Burada robotik kodlama eğitimi verildi. Sertifikalar verildi. Bir nebze de olsa çocukların eşit eğitim imkânına erişimini sağlamaktı buradaki amaç; dedi.

Sosyal Sorumluluk Projesinin sponsoru olan iş insanı Didem TEMEL, “Çağımızın alternatif dili robotik kodlama dilidir. Üç temennim ve arzum var. Milli Eğitim Bakanlığımızın robotik kodlama eğitimini yaygınlaştırıp seçmeli değil, zorunlu ders statüsüne sokması en önemli adımdır. Kendim gibi iş insanlarına seslenmek istiyorum bu tip enternasyonal projelere lütfen destek olun” dedi.

Türkiye Üstün Zekalılar ve Üstün Yetenekliler Eğitim Kültür Sağlık Vakfı Başkanı Erdal KİZİROĞLU, Robotik Kodlamanın “geleceğin dili” olduğunu belirterek, “Robotik Kodlama” eğitiminin Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatına alınarak zorunlu dersler kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Eğitime katılarak Sertifika almaya hak kazanan 12 yaşındaki Öğrenci Doruk ÜFELEK ise robotik kodlama kursuna katıldığı için çok mutlu olduğunu belirtirken, kendi okulunda da bu olanaktan yararlanmak istediğini söyledi.

Sertifika ve ödül töreninden sonra EDUTEK Akademi’nin açılışına geçildi.

Kurumun açılış kurdelesi CHP İzmir Milletvekili ve Genel Sekreter Selin SAYEK BÖKE, CHP Çorum Milletvekili Tufan KÖSE ve EDUTEK Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar ÇELİK tarafından kesilmek suretiyle tören tamamlandı.

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image