Arama

Emekli Yeşilçam oyuncusu 83 yaşında hayatını kaybetti

2 yıl önce

Yeşilçam'ın usta yönetmeni ve senaristi Kartal Tibet, 1 Temmuz'da 83 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Emekli Yeşilçam oyuncusu 83 yaşında hayatını kaybetti
ad image
ad image

 

Oyuncu Civan Canova, Tibet'in ölümünü Instagram hesabından yaptığı açıklamada, "Hoşçakal Kartal kardeşim. Seni çok özleyeceğim."

1938 yılında Ankara'da doğan, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olan Tibet, yapımcılığını üstlendiği 200'e yakın filmle Türk sinemasına büyük katkılar sağlamıştır.
Oyunculuk ve yönetmenliğini yaptığı filmler Türkiye'nin Hollywood'u olarak da bilinen Yeşilçam'ın klasikleri arasında sayılıyor .

1961'de Tibet, Ankara'nın ilk özel tiyatrosu Meydan Sahne'nin kurucuları arasındaydı.

Tibet sinemaya Karaoğlan filmiyle başladı. Daha sonra Sezgin Burak'ın çizgi film karakteri “Tarkan”ın sinema versiyonlarında ve “Sarmaşık Gülleri”, “Boş Çerçeve” gibi birçok melodramda ve “Zambaklar Açarken”, “Çalıkuşu” gibi birçok edebi uyarlamada yer aldı.

İlk yönetmenlik denemesine 1977 yılında “Tosun Paşa” filmiyle başlayan Tibet, merhum usta oyuncu Kemal Sunal'ın rol aldığı 20'den fazla filmde çoğu gişede başarılı olan 56 film yönetti. 200 film ve birçok ödüle layık görüldü.

Tibet'in en son yönetmenliğini yaptığı filmler 2006 yılında “Dünya'yı Kurtaran Adamın Oğlu” ve “Amerikalılar Karadeniz'de 2” oldu.

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

You may also be interested in;

Yorumlar

ad image
ad image