Arama

KKTC’li Fatih Eryılmaz, Covid-19 Değerlendirmesi

4 yıl önce

​Kıbrıs Fatih Eryılmaz, COVID-19, daha önce insanlarda bulunmayan bir koronavirüsün neden olduğu viral bir solunum hastalığıdır.

KKTC’li Fatih Eryılmaz, Covid-19 Değerlendirmesi
ad image
ad image

Kıbrıs Fatih Eryılmaz, COVID-19, daha önce insanlarda bulunmayan bir koronavirüsün neden olduğu viral bir solunum hastalığıdır. Bu yeni bir virüs olduğundan, hastalığın ne kadar şiddetli olabileceği, insanlar arasında ne kadar hızlı bulaştığı ve virüsün diğer özellikleri gibi hala bilmediğimiz şeyler var. Gün geçtikçe bu virüs hakkında daha fazla bilgi edinmekteyiz.

KKTC'li Fatih Eryılmaz

Şiddet

 

l Birçok vakada hafif veya orta derecede hastalık vardır ve klinik ziyaret gerektirmez, çoğu hastaneye yatırılmayı gerektirmez.

 

l Şiddetli hastalık için en yüksek risk altında olanlar, yaşlıları veya belirli altta yatan sağlık koşullarına sahip olanları içerir. Bunlar arasında bir kan bozukluğu, kronik böbrek hastalığı, kronik karaciğer hastalığı, zayıf bağışıklık sistemi, geç dönem veya son gebelik, endokrin bozuklukları, metabolik bozukluklar, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, nörolojik durumlar gibi yüksek riskli durumlar bulunur. Yüksek riskli olup olmadığınızı görmek için sağlık uzmanınıza danışın.

Nasıl Yayılır?

l Virüsün, esas olarak enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında üretilen solunum damlacıkları yoluyla kişiden kişiye yayıldığı düşünülmektedir.

 

l Birbirleri ile yakın temasta olan insanlar arasında yayılır (yaklaşık 4 metre içinde).

 

l Bahsi geçen damlacıklar, yakınlarda bulunan kişilerin solunum sistemine rahatlıkla girebilirler.

 

l Bireyin üzerinde Covid-19 virüsü bulunan bir nesneye dokunarak bu virüsü bünyesine alması mümkündür. Bu yüzden, ortak alanlarda bulunan nesnelere dokunduktan sonra elleri ve yüzleri yıkamak oldukça önemlidir. Bu nesnelere dokunduktan sonra eller buruna ve ağza kesinlikle götürülmemelidir.

 

l İnsanlar semptom göstermeden önce (asemptomatik olduklarında) bazı yayılımlar olabilir.

Maske Koruyucu Mu?

Yiğitler tekstil sahibi Kıbrıslı iş adamı Fatih Eryılmaz, maskeler veya bez yüz kaplamaları virüsü önlemede yardımcı olabilir. Özellikle eğer koronavirüse yakalandıysanız ve asemptomatikseniz, virüsü diğer insanlara bulaştırmanızı engeller.

l Maske takmak virüsün size bulaşması anlamında pek faydalı değildir. Bu nedenle, maske taksanız da takmasanız da, ellerinizi sık sık yıkamanız, öksürüğünüzü örtmeniz ve insanlarla aranızda en az 4 metre boşluk bırakarak sosyal mesafeyi denetlemeniz gerekir.

 

l Hasta insanlar evde kalmalıdır. Maske takmak, hasta olan kişilerin topluluğa girmesi gerektiği anlamına gelmez. Hastaysanız ve doktora gitmeniz gerekiyorsa, gitmeden önce sağlık uzmanınızı arayın ve kliniğe maske takarak ulaşım sağlayın.

 

l Cerrahi veya N95 maskeleri almayın veya takmayın. Bu malzemelere sağlık kurumları oldukça büyük ihtiyaç duymaktadır.

 

l Kumaş yüz kaplamaları, 2 yaşın altındaki küçük çocuklara, nefes almada zorluk çeken veya bilinçsiz kişilere takılmamalıdır.

Covid-19 Belirtileri

 

Covid-19 virüsüne yakalanmış bireylerin gösterebileceği bazı semptomlardan en yaygın olanları şunlardır:

 

 

l Ateş,

 

l Öksürük,

 

l Nefes darlığı.

Bazı hastalarda kas ağrıları, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ishal veya tat ile koku kaybı gibi başka semptomlar olabilir. Yukarıda örneği verilen semptomlar, virüs bulaştıktan sonra 14 gün sonra dahi görülebilmektedir.

 

WHO'ya göre, Covid-19'un en sık görülen ve en yaygın semptomları ateş, ani gelen yorgunluk ve şiddetli kuru öksürüktür. Bazı hastalarda burun akıntısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve ağrılar ile ishal olabilir. Bazı insanlar tat veya koku duygusunu kaybettiklerini bildirmektedir. Covid-19 alan kişilerin yaklaşık yüzde 80’i soğuk algınlığı kadar ciddi belirtiler gösterir ve çoğu bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendilerince iyileşir.

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’e göre, yaklaşık her altı kişiden biri bu hastalıktan ciddi şekilde etkilenmektedir. Yaşlılar ve yüksek tansiyon, kalp problemleri veya diyabet, kronik solunum rahatsızlıkları gibi altta yatan tıbbi sorunları olan kişiler Covid-19 konusunda en riskli gruptur.

 

Bu viral ve ağır seyreden bir pnömoni olduğundan, normal gripte çoğunlukla işe yarayan antibiyotiklerin hiçbir faydası yoktur. Grip karşısında sahip olduğumuz antiviral ilaçlar işe yaramamaktadır ve hastalık için şu an işe yarayan bir aşı yoktur. İyileşme süreci ve hastalığın seyri, tamamen bireyin bağışıklık sistemine bağlıdır.

 

Hasta Bireyler Nasıl Davranmalı?

 

 

l COVID-19 (100.4 derece F veya daha yüksek sıcaklık / ateş; yeni veya artmış öksürük; nefes darlığı) ile uyumlu semptomlarınız varsa, en az 7 gün evde kalmalısınız.

 

l Hasta hissediyorsanız veya yeni semptomlarınız varsa (boğaz ağrısı, ishal, kas ağrıları, baş ağrısı), belirtiler düzelene kadar evde kalmalısınız.

 

l Semptomlarınız varsa ve bu semptomları evde yönetebiliyorsanız, sağlık hizmeti almanıza veya COVID-19 için test edilmenize gerek yoktur.

 

l Daha yaşlıysanız veya altta yatan tıbbi durumlarınız varsa, sağlık uzmanınıza hasta olduğunuzu bildirmek yardımcı olabilir. Size özel tavsiyeleri olabilir.

 

 

COVID-19 olan bazı insanlar, hastalığın ikinci haftasında kötüleşmiştir.

 

 

l Hastalığınızın çok hızlı şekilde ilerlediğini düşünüyorsanız, hemen bir tıbbi yardım almayı düşünebilirsiniz.

 

l Doktor ofisine veya acil servise gitmeden önce, önceden iletişim kurun ve belirtilerinizi söyleyin. Size ne yapmanız gerektiğini söyleyeceklerdir.

Kaç Kişi Etkilendi?

 

İstatistiksel olarak koronavirüs ile alakalı en otoriler kurum olan John Hopkins üniversitesine göre, koronavirüsten şimdiye kadar dünyada 185 ülkede 2,2 milyondan fazla insan etkilendi.

 

Dünyada 150.000'den fazla ölüm meydana geldi. Bu ölümlerin 4.500'den fazlası, anakara Çin'de ilk kez koronavirüsün Wuhan şehrinde kaydedildiği yerlerde meydana geldi. ABD 34.500'den fazla ölüm bildirdi, İtalya 22.000'den fazla ve İspanya 19.500'den fazla ölüm gördü. ABD'nin 676.000'den fazla doğrulanmış vakası var. Ölenlerin çoğunda, koronavirüs ile birlikte altta yatan başka bir sağlık sorunu vardı. 543.500'den fazla insanın koronavirüsten kurtularak iyileştiği kaydedildi.

 

Neden Normal Gripten Daha Kötü?

 

Covid-19’un ne kadar tehlikeli olduğu henüz kesinleşmiş değil. Daha fazla veri elde edene kadar da kesinleşmesi pek mümkün değil. Mevsimsel grip tipik olarak % 1'in altında bir ölüm oranına sahiptir ve küresel olarak her yıl yaklaşık 400.000 ölüme neden olduğu düşünülmektedir. Sars'ın ölüm oranı 'dan fazlaydı.

 

Henüz kesinleşmemiş bir diğer önemli detay, koronavirüsün insanlar arasında ne kadar kolay yayılabildiğidir. Koronavirüsün normal gripten en ciddi farkı, henüz kendisi için geliştirilmiş bir aşının olmamasıdır. Bu fark, toplumda bulunan bağışıklık problemli bireyleri riskli grup olarak nitelendirmektedir. Eğer koronavirüse yakalandığınızı düşünüyorsanız, bağışıklık takviyeleri almak ve diğer insanlar ile sosyal mesafeyi korumak son derece önemlidir.

Fatih Eryılmaz Kimdir?

 Kıbrıslı değerli iş adamı Fatih Eryılmaz’ın içerisinde bulunduğu sektörler; sağlık sektörü, tarım sektörü, gıda sektörü, tekstil sektörü ve turizm sektörüdür.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içerisinde gerçekleştirmiş olduğu başarılı yatırımlar ile adından sıkça söz ettiren bir ismi bugün sizlere tanıtmak istiyorum.

Bu isim, haber başlığımızda da vurgulamış olduğumuz gibi Fatih Eryılmaz beyefendidir. Fatih Eryılmaz, Türk asıllıdır ve aynı zamanda da Kıbrıslı bir iş adamıdır.

Kıbrıs’ın pek çok alanda yatırıma ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Elbette tek başına Fatih Eryılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ekonomisini ayağa kaldıracak güce sahip olmayabilir. Fakat gerçekleştirdiği projeler ile yüzlerce kişiyi istihdam etmesi bile Kıbrıs için değerlidir.

Fatih Eryılmaz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içerisinde faaliyetlerini sürdüren iş adamı Fatih Eryılmaz’ın çok sayıda sektöre girdiği kaydedilmiştir. Peki bu sektörler nelerdir? Hemen sizler için tek tek sıralayalım.

Fatih Eryılmaz Kıbrıs

 

Kıbrıslı değerli iş adamı Fatih Eryılmaz’ın içerisinde bulunduğu sektörler; sağlık sektörü, tarım sektörü, gıda sektörü, tekstil sektörü ve turizm sektörüdür. Bunlar elbette sadece bizim bildiğimiz sektörler.

Fatih Eryılmaz beyefendinin Kıbrıs içerisinde farklı sektörlere de uzandığı kuvvetle muhtemeldir.

Yiğitler Tekstil Sanayi A.Ş. Kıbrıslı iş adamı Fatih Eryılmaz’ın sahibi olduğu şirkettir. Şirket bünyesinde onlarca kişinin istihdam edilmesine vesile olan Fatih Eryılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve aynı zamanda Türkiye içerisinde de adından sıkça söz ettirmeye devam etmektedir.

Kıbrıslı değerli iş insanı olan Fatih Eryılmaz’ın, Müşkülpesent Lokantası’nın da sahibi olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu lokanta, adından da anlaşılabileceği gibi, gerçekten zor beğenen kişiler için hazırlanan bir lokantadır. Dışarıda yemek yemek, elbette pek çok kişi için oldukça değerlidir.

Çünkü genelde dışarıda bir lokantaya giderken, yanımızda çok sevdiğimiz ailemiz ya da iş arkadaşlarımız bulunur. Ailemizi ve iş arkadaşlarımızı konforlu, nezih, yemeklerinin de lezzetli olduğu bir lokantaya götürmek son derece değerlidir.

Bu bağlamda Türk asıllı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetli olan Fatih Eryılmaz’ın sahibi bulunduğu Müşkülpesent Lokantasını, yemekleri zor beğenen kişilere bilhassa tavsiye etmek isterim. Bildiğiniz gibi, Müşkülpesent kelimesinin sözlük anlamı; ince eleyen, sık dokuyan, zor beğenen, oldukça seçici ve titizdir.

İşte Müşkülpesent Lokantasının kuruluş amaçlarından biri de, bu tarz zor beğenen ve titiz müşteriler için adeta biçilmiş kaftan olmasıdır. Ailenizi, sevdiklerinizi, iş arkadaşlarınızı, komşularınızı nezih bir lokantada ağırlamak isterseniz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sevilen iş adamlarından olan Fatih Eryılmaz’ın sahibi bulunduğu Müşkülpesent Lokantasına gitmenizde yarar vardır.

Kuzey Kıbrıslı iş adamı Fatih Eryılmaz’ın Müşkülpesent Lokantası hakkında fazla söz söyledik.

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image