Arama

Klinik Psikolog Doktor Dilarom Demiralay ‘dan Konuşma Terapisi Nedir?

4 yıl önce

Klinik Psikolog Doktor Dilarom Demiralay ‘dan Konuşma Terapisi Nedir?

Klinik Psikolog Doktor Dilarom Demiralay ‘dan Konuşma Terapisi Nedir?
ad image
ad image

Konuşma terapisi, iletişim problemlerinin ve konuşma bozukluklarının değerlendirilmesi ve tedavisidir. Genellikle konuşma terapistleri olarak adlandırılan konuşma dili patologları (Slp'ler) tarafından gerçekleştirilir.

İletişimi geliştirmek için konuşma terapisi teknikleri kullanılır. Bunlar, konuşma veya dil bozukluğunun türüne bağlı olarak artikülasyon terapisi, dil müdahale faaliyetleri ve diğerlerini içerir.

Konuşma terapisi, çocukluk çağında gelişen konuşma bozuklukları veya inme veya beyin hasarı gibi bir yaralanma veya hastalığın neden olduğu yetişkinlerde konuşma bozuklukları için gerekli olabilir.

 

Neden konuşma terapisine ihtiyacınız var?

 

Konuşma terapisi ile tedavi edilebilecek çeşitli konuşma ve dil bozuklukları vardır.

 

 • Artikülasyon bozuklukları. Bir artikülasyon bozukluğu, belirli kelime seslerini düzgün bir şekilde oluşturamamasıdır. Bu konuşma bozukluğu olan bir çocuk, kelime seslerini düşürebilir, değiştirebilir, bozabilir veya ekleyebilir. 
 • Akıcılık bozuklukları. Akıcılık bozukluğu, konuşmanın akışını, hızını ve ritmini etkiler. Kekemelik ve dağınıklık akıcılık bozukluklarıdır. Kekemelik olan bir kişi bir ses çıkarmakta zorluk çeker ve engellenen veya kesintiye uğrayan bir konuşma yapabilir veya tüm bir kelimenin bir kısmını tekrarlayabilir. Dağınıklığı olan bir kişi genellikle çok hızlı konuşur ve kelimeleri bir araya getirir.
 • Rezonans bozuklukları. Rezonans bozukluğu, burun veya ağız boşluklarındaki düzenli hava akışının tıkanması veya tıkanması, ses kalitesinden sorumlu titreşimleri değiştirdiğinde ortaya çıkar. Velofaringeal kapak düzgün kapanmazsa da olabilir. Rezonans bozuklukları genellikle yarık damak, nörolojik bozukluklar ve şişmiş bademcikler ile ilişkilidir.
 • Alıcı bozukluklar. Alıcı dil bozukluğu olan bir kişi, başkalarının söylediklerini anlama ve işleme konusunda sorun yaşar. Bu, birisi konuşurken ilgisiz görünmenize, talimatları takip etmekte sorun yaşamanıza veya sınırlı bir kelime dağarcığına sahip olmanıza neden olabilir. Diğer dil bozuklukları, otizm, işitme kaybı ve kafa travması alıcı bir dil bozukluğuna yol açabilir.
 • İfade bozuklukları. İfade edici dil bozukluğu, bilginin iletilmesi veya ifade edilmesinde bir zorluktur. İfade bozukluğunuz varsa, yanlış fiil gerginliği kullanmak gibi doğru cümleler oluşturmakta sorun yaşayabilirsiniz. Down sendromu ve işitme kaybı gibi gelişimsel bozukluklarla ilişkilidir. Ayrıca kafa travması veya tıbbi bir durumdan da kaynaklanabilir.
 • Bilişsel-iletişim bozuklukları. Düşünme yeteneğinizi kontrol eden beynin bir kısmının yaralanması nedeniyle iletişim kurma zorluğu bilişsel-iletişim bozukluğu olarak adlandırılır. Bu, hafıza sorunlarına, problem çözme ve konuşma veya dinleme zorluğuna neden olabilir. Anormal beyin gelişimi, bazı nörolojik durumlar, beyin hasarı veya inme gibi biyolojik problemlerden kaynaklanabilir.
 • Afazi. Bu, bir kişinin başkalarını konuşma ve anlama yeteneğini etkileyen edinilmiş bir iletişim bozukluğudur. Aynı zamanda bir kişinin okuma ve yazma yeteneğini de etkiler. İnme, afazinin en yaygın nedenidir, ancak diğer beyin bozuklukları da buna neden olabilir.
 • Dizartri. Bu durum, konuşma için kullanılan kasları kontrol edememe veya zayıflık nedeniyle yavaş veya bulanık konuşma ile karakterizedir. En sık sinir sistemi bozuklukları ve multipl skleroz (MS), amyotrofik lateral skleroz (als) ve inme gibi yüz felci veya boğaz ve dil zayıflığına neden olan durumlardan kaynaklanır.

 

Konuşma terapisi sırasında ne olur?

 

Konuşma terapisi genellikle iletişim bozukluğunun türünü ve onu tedavi etmenin en iyi yolunu belirleyecek bir SLP tarafından yapılan bir değerlendirme ile başlar.

 

Çocuklar için konuşma terapisi ;

 

 • Çocuğunuz için konuşma terapisi, konuşma bozukluğuna bağlı olarak sınıfta veya küçük bir grupta veya bire bir olarak gerçekleşebilir. Konuşma terapisi egzersizleri ve aktiviteleri çocuğunuzun bozukluğuna, yaşına ve ihtiyaçlarına göre değişir. 
 • Konuşma ve oyun yoluyla etkileşim kurun ve dil gelişimini teşvik etmek için dil müdahalesinin bir parçası olarak kitapları, resimleri ve diğer nesneleri kullanın
 • Çocuğa belirli sesler çıkarmayı öğretmek için yaşa uygun oyunlar sırasında bir çocuk için doğru sesleri ve heceleri modelleyin.
 • evde konuşma terapisinin nasıl yapılacağı konusunda çocuk ve ebeveyn veya bakıcı için stratejiler ve ev ödevi sağlayın.

 

Yetişkinler için konuşma terapisi ;

 

Yetişkinler için konuşma terapisi de ihtiyaçlarınızı ve en iyi tedaviyi belirlemek için değerlendirme ile başlar. Yetişkinler için konuşma terapisi egzersizleri konuşma, dil ve bilişsel iletişim konusunda size yardımcı olabilir.

Tedavi, Parkinson hastalığı veya ağız kanseri gibi bir yaralanma veya tıbbi durumun yutma güçlüğüne neden olması durumunda yutma fonksiyonunun yeniden eğitilmesini de içerebilir.

 

Egzersizler şunları içerebilir:

 

 • Problem çözme, hafıza, organizasyon ve bilişsel iletişimi geliştirmeye yönelik diğer faaliyetler 
 • Sosyal iletişimi geliştirmek için konuşma taktikleri.
 • Rezonans için nefes egzersizleri,
 • Ağız kaslarını güçlendirmek için egzersizler
 • Evde konuşma terapisi egzersizlerini denemek istiyorsanız, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok kaynak vardır:
 • Konuşma terapisi uygulamaları
 • Dil geliştirme oyunları ve oyuncaklar, gibi flip kartları ve flash kartlar
 • Alıştırma kitabı

 

Konuşma terapisine ne kadar ihtiyacınız var?

 

Bir kişi konuşma terapisi ihtiyacı süreyi birkaç faktöre bağlıdır, dahil olmak üzere:

 

 • Terapi görenin yaşı
 • Konuşma bozukluğunun türü ve şiddeti
 • Tedavi sıklığı
 • Altta yatan tıbbi durum
 • Altta yatan bir tıbbi durumun tedavisi

 

Bazı konuşma bozuklukları çocuklukta başlar ve yaşla birlikte iyileşirken, Diğerleri yetişkinliğe devam eder ve uzun süreli tedavi ve bakım gerektirir.

İnme veya başka bir tıbbi durumun neden olduğu bir iletişim bozukluğu, tedavide olduğu gibi ve durum iyileştikçe iyileşebilir.

 

Konuşma terapisi ne kadar başarılıdır?

 

Konuşma terapisinin başarı oranı, tedavi edilen bozukluğa ve yaş gruplarına göre değişir. Konuşma terapisine başladığınızda, sonuç üzerinde de bir etkisi olabilir.

Erken başladığınızda ve bir ebeveynin veya bakıcının katılımıyla evde uygulandığında en başarılı sonuçlar elde edilir.

 

Sonuç olarak,

Konuşma terapisi, çocuklarda ve yetişkinlerde çok çeşitli konuşma ve dil gecikmelerini ve bozukluklarını tedavi edebilir. Erken müdahale ile konuşma terapisi iletişimi geliştirebilir ve özgüvenini artırabilir.

 

Klinik Psikolog Dr. Dilarom Demiralay

Bize Ulaşabileceğiniz Adresler

https://dilarom.com/

https://www.instagram.com/dilarompsyd/ 

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image