Arama

Rusya’da Üniversite Sınavı, Rusya Üniversite Başvuru

1 yıl önce


Rusya’da Üniversite Sınavı, Rusya Üniversite Başvuru
ad image
ad image

 

Üniversite denildiğinde dünya çapında belirlenen bir algı vardır. Uzun süreler boyunca hazırlanılan bir sınav, bu sınavlardan alınan puanlar, puanın yettiği üniversiteler gibi birçok durum söz konusudur. Öğrenciler için stresli geçen zamanlar, psikolojik açıdan yorucu bir süreç, bu süreç sonunda öğrencilerin hayalleri olan bölümleri kazanıp kazanmamasının kesin olmaması yıpratıcı bir süreç olmaktadır. Rusya bu bakımdan diğer ülkelerden ayrılmış Rusya’da üniversite sınavı, Rusya üniversite başvuru sistemi olarak çok farklı bir politika izlemiştir.

Rusya’da Üniversitelere Başvuru Sistemi

Rusya yükseköğretimde izlediği politika ile öğrenciye yönelik kararlar almış, tüm öğrencilere eşit bir hak vermiştir. Rusya da üniversite sınavı, Rusya üniversite başvuru ile ilgili belirlenen bu farklı politika ile öğrenciler sınavın getirmiş olduğu stres, zaman kaybı, kararsızlık gibi birçok sorundan kurtulmuş olacaktır. Rusya’da üniversite okumak için kayıt sırasında sizden istenilen tek unsur liseden mezun olduğunuza dair belgedir. Lise mezuniyet belgeniz ile çok düşük miktarda ücret ödeyerek dünya sıralamasında en iyi üniversitelerde herhangi bir sınava ya da puan sistemine tabii tutulmadan nitelikli ve alanında profesyonel akademik personelleri bulunan üniversitelere öğrenciler kayıt olabilmektedirler.

Sınavsız bir şekilde kayıt işlemi gerçekleştikten sonra öğrencilere bir yıl sürecek olan İngilizce ve Rusça dil seçenekleri bulunan hazırlık eğitimi verilecektir. Bu hazırlık eğitimi ile öğrenciler başlayacakları lisans eğitimi için ön hazırlık yapmış olacak, dil bilgileri gelişecek ve bu süreçte ülkeye adapte olacaklardır. Kısaca Rusya’da en iyi üniversitelerde eğitim almak, denklik ve mavi diploma avantajıyla mezun olmak için tek yapmanız gereken çok cüzi miktarda ücret ödeyerek lise diplomanız ile kayıt olmak, hazırlık eğitiminizi tamamlamak.

Bunların ardından lisans eğitiminize başlamak için ortada hiçbir engel kalmayacaktır. Rusya en iyi üniversitelerinde eğitim alan öğrenci bu üniversiteler dünya QS sıralamasında en iyi ilk 400 üniversite içerisinde olduklarından mezun olduğunda kendi ülkelerinde mesleklerini yapabilmeleri için üniversiteler denklik sağlamaktadır. Ayrıca lisans eğitimini tamamladıktan sonra mavi diploma ile mezun olmaktadırlar. Mavi diploma ile kendi ülkeleri dışında Avrupa ülkelerinde de çalışabilme imkânına sahip olurlar. Rusya sağladığı bu olanaklar ile eğitim alanında en üst sıralarda yer almış ve birçok yabancı öğrencinin eğitim amacıyla geldiği bir ülke konumuna ulaşmıştır.

 

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

You may also be interested in;

Yorumlar

ad image
ad image