Arama

TEZ ÇEVİRİSİ

2 yıl önce


TEZ ÇEVİRİSİ
ad image
ad image

 

Belirli bir alanda belirlenmiş bir konu hakkında yapılan detaylı çalışmalar, araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin bilimsel bir dille yazılıp sunulmasına ‘tez’ denir. Yazılan  bu tezin farklı bir dile çevrilmesi veya başka bir dilde başka bir ülkede yazılan tezin kendi dilimize çevirisine ise ‘tez çevirisi denir. Tez çevirisi, akademik tercümenin bir alt dalı olarak bilinir.

TEZ KİMLER TARAFINDAN VE NEDEN YAZILIR?

Akademik alanda öğretim görevlileri/araştırma görevlileri vb. pozisyonlarda yer almak isteyen yeni mezun çoğu genç yüksek lisans/doktora yaparlar ve bu eğitimi tamamlayabilmek için bitirme tezi yazarlar. Tez yazdıktan sonra eğitimlerini aldıkları üniversitede akademisyen hocalarına karşı tez savunması yaparak başarılı bir tez savunması yaparlarsa yüksek lisans/doktora eğitimlerini tamamlayabilirler aksi halde tezlerini tekrar düzenlemek durumunda kalırlar.

Ülkemizde tezli yüksek lisans programları mevcut olduğu gibi birçok tezsiz yüksek lisans programı da mevcuttur ancak tezsiz yüksek lisans tamamlayanlar araştırma görevlisi olamazlar. Tezsiz yüksek lisans mezunları sadece meslek yüksekokullarında kendi anabilim dallarında öğretim görevlisi olabilirler. Öğretim görevlileri akademik kariyer yapamazlar ve görev yaptıkları üniversitenin anabilim dalında ders vermekle yükümlülerdir.

Araştırma görevlileri ise yüksek lisans eğitimlerini bitirip tez yazarlar ve uzmanlık unvanını alırlar. Sonrasında doktora yaparlar, doktora tezi yazarlar ve doktor unvanına hak kazanırlar. Daha sonrasında bilimsel çalışmalarını görev yaptıkları üniversitede sürdürerek doçent, profesör unvanlarına kadar yükselebilirler. Bu açıdan bakıldığında araştırma görevlisi olmak daha avantajlıdır. Tabi ki bu seçim kişiye aittir. Sadece öğretim görevlisi olarak mutlu olan insanlar da mevcuttur.

TEZİN ÖNEMİ

Tez yazmak zorlu ve emek isteyen bir süreçtir. Tez yazarken çalıştığınız konu hakkında daha önce yazılan tezleri de incelemelisiniz çünkü tez özgün olmak zorundadır. Yabancı dilde yazılmış birçok tez ve makaleyi de incelemek durumundasınız. Tez çevirisi yapmanız ve makale çevirisi de yapmanız gerekecektir. Detaylıca yaptığınız araştırmalar sonucu diğer tezleri ve makaleleri okuduktan sonra seçtiğiniz konuda daha önce tez yazılmamışsa tezinizi yazmaya devam edebilirsiniz. Tezinizi bitirip başarıyla savunmasını da yaptığınızda teziniz YÖK Ulusal Tez Merkezi’nde yayınlanır. Erişime açılabilmesi için belli bir süre geçmesi gereklidir. Belli bir süre sonra erişim izni olması tezinizi güvence altına almak ve sizin tezinizden kopya çekeceklere fırsat vermemek adına yapılır. Tezinizi tamamladıktan sonra uluslararası okunabilmesi için sadece özet kısmını veya tamamını İngilizceye çevirmeniz gerekir.  Genel olarak hem Türkçe hem İngilizce olarak yayınlanır.

TEZ ÇEVİRİSİ NASIL YAPTIRABİLİRİM?

Tez çeviriniz için profesyonel tercümanlardan destek almanız gerekir. Tez yazım kurallarına uyulması ve çevirinizin eksiksiz, hatasız ve doğru şekilde yazılması çok önem taşır. Teziniz sizin akademik camiada bir kimliğiniz imzanız gibidir. Bu sebeple Çevirimvar tercüme bürosu gibi uzun yıllardır bu sektörde profesyonel tercüme hizmeti veren bir tercüme bürosundan hizmet almak sizin lehinize olacaktır. Türkiye’nin en seçkin ve hatırı sayılır üniversitenin öğrencileri ve akademisyenlerine yıllardır tez çevirisi hizmeti veren Çevirimvar size bir tık uzaklıkta. Online tercüme hizmeti alabilmek için web sitemizi hemen ziyaret edip tezinizi yükleyip çeviri hizmetinizi başlatabilirsiniz.

 

 

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image