Arama

Yaşlılar için Tablet Tabanlı Bilişsel Oyun Platformu

4 yıl önce

Yaşlılar için Tablet Tabanlı Bilişsel Oyun Platformu

Yaşlılar için Tablet Tabanlı Bilişsel Oyun Platformu
ad image
ad image

Yetişkinlerin zihinsel yeteneklerini kaybetme korkusu fiziksel yeteneklerini kaybetme korkusundan daha fazladır. 

Açıkça anlaşılıyor ki, bilişsel sağlık ve demansı önlenme yaşam boyunca takip edilmelidir.

Bilişsellik, dikkat etme, çevredeki nesnelere öğrenme ve tepki verme, dil ve hafızayı kullanma gibi süreçlerin birleşimidir. Eğer biliş zayıflarsa, kişi günlük görevleri yerine getirmekte zorlanabilir. Bilişsel eğitim, biliş becerilerini mümkün olduğunca seri tutmak ya da zor durumları iyileştirmek için önemli bir araçtır. Temel bilişsel becerilerin eğitilmesinin, insanların mali durumlarını yönetmesi veya ilaçlarını düzenlemesi gibi günlük yeteneklerini olumlu yönde etkilemesi beklenmektedir.

Bilişsel eğitim, beynin sürekli gelişeceği fikrine dayanır. 

Biliyoruz ki beyin tıpkı kaslara benzer: Fiziksel eğitimin fiziksel yetenekleri geliştirdiği gibi bilişsel eğitim (veya beyin eğitimi) bilişsel (veya zihinsel) yetenekleri geliştirir.

Bilişsel eğitim, hafıza, dikkat veya diğer beyin fonksiyonları ile ilgili bir dizi görevde, daha önce yapılan pratikleri rehber olarak kullanır. Bu eğitim birçok şekilde yapılabilir. Örneğin, bilgisayarda tek tek, küçük gruplar halinde veya bireysel olarak da gerçekleştirilebilir. Sıklıkla, tek (örneğin hafıza) veya çoklu (örneğin hafıza ve muhakeme) bilişsel yetenekleri geliştirmek için tasarlanmış tekrarlayan egzersizlerin kullanılmasını içermektedir.

Bilişsel beceriler bilgi işlemede önemli bir rol oynar. Bilişsel becerilerden herhangi biri zayıfsa; bilgiyi kavramak, saklamak veya kullanmak güçleşir.

Avrupa Komisyonu Aktif Yaşlanma Endeksi (AAI), yetişkinlerin sosyal ve kültürel hayata katılım ve bağımsız yaşam açısından potansiyellerini ne ölçüde gerçekleştirebileceklerini ölçmektedir. Ayrıca, yaşadıkları çevrenin aktif bir yaşam sürmelerini ne kadar sağladığını da ölçmektedir.

Ankara Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde yürütülen Erasmus+ KA2 Stratejik Ortaklıklar projesi kapsamında yaşlıların kullanmaları için çoklu bilişsel stratejiler içeren ve performans arttıkça daha zorlayıcı olan tablet tabanlı bilişsel oyun platformu geliştirmeyi amaçlanmıştır.

Tablet tabanlı oyun platformu, bilişsel eğitim programı sayesinde genel bilişsel ve sosyal işlevi arttırmayı amaçlayan bilişsel teşviki geliştirecektir.

Bu şekilde yetişkinler hafıza, dikkat, muhakeme ve planlama, işleme hızı ve sıralı işlem ile ilgili tablet oyunlarını deneyimlemek için eğlenceli grup etkinliklerine katılırlar.

Daha fazla bilgi için projenin web sitesini ziyaret ediniz: https://games4seniors.eu/tr_TR/

YouTube videosu: https://www.youtube.com/playlist?list=PL59UrUNSGTr6BBijPfK1H1R2sYQXQ_jDI 

Mobil uygulama: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tr.GamesForSeniors 

Bu proje (2018-1-TR01-KA204-058258) Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir. Ancak burada yer alan görüşlerden Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı sorumlu tutulamaz.

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image