Arama

Yunanistan siyasi hırçınlıklarla dolu bir haftaya daha hazırlanıyor

2 ay önce


Yunanistan siyasi hırçınlıklarla dolu bir haftaya daha hazırlanıyor
ad image
ad image

Avrupa seçimleri öncesindeki son 60 güne girerken bu hafta siyasi gerilimlerin yüksek kalması bekleniyor.

 

Geçtiğimiz hafta 28 yaşındaki bir kadının eski eşi tarafından polis karakolunun önünde ölümcül şekilde bıçaklanmasıyla sonuçlanan trajik olayın ardından güvenlik kaygıları, Yunan polisinin etkinliği ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet tartışması gündeme hakim olacak. Polis memurlarından yardım istedikten sadece birkaç dakika sonra.

Gözetleme skandalı, Danıştay'ın Yeni Demokrasi'nin 2021'de çıkardığı gözetleme yasasının anayasaya aykırı olduğuna karar vermesinin ardından yeniden ortaya çıktı.

Bu arada, bu hafta sonuna doğru yapılması planlanan 9. Delphi Ekonomik Forumu öncesinde ülkede çok sayıda üst düzey ziyaretin gerçekleşmesi bekleniyor.

 

Gözetim

Pazartesi günü PASOK lideri Nikos Androulakis, neden devlet gözetimi altına alındığını araştırmak üzere Yunanistan'ın bağımsız gizlilik gözlemcisi ADAE'yi ziyaret edecek.

Geçen hafta, Yunanistan'ın en yüksek idari mahkemesi olan Danıştay, ülkedeki casus yazılım skandalının ortasında hükümet tarafından çıkarılan bir yasayı anayasaya aykırı buldu. Bu yasa, etkilenen vatandaşların, izlenip izlenmediği ve toplanan veriler hakkında ADAE tarafından bilgilendirilmesini yasaklıyordu.

Mahkeme, yasanın Yunanistan Anayasası'nı, Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı'nı ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiğine karar verdi. ADAE artık gözetim konularına toplanan materyal hakkında bilgi sağlamakla yükümlü.

 

Androulakis'in ADAE başkanı Christos Rammos ile yapacağı görüşme sırasında davasıyla ilgili daha fazla ayrıntı alıp almayacağı belirsizliğini koruyor. Hükümet yetkilileri, mevzuatın o zamandan beri revize edildiğini ve ADAE yönetim kurulunun, aşırı sağcı Yunan Çözüm partisinin desteğiyle iktidardaki Yeni Demokrasi tarafından oylanan yeni bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

Ekonomik inceleme 

Avrupa Birliği, Avrupa İstikrar Mekanizması ve Avrupa Merkez Bankası'ndan uzmanlar, Yunan ekonomisini gözden geçirmek ve 2024-2027 tahminlerini değerlendirmek üzere Salı günü Atina'yı ziyaret edecek.

İş durdurma

Yunanistan'ın hava trafik kontrolörlerini temsil eden sendika, bir meslektaşının 30 Mart Cuma günü Selanik havaalanında görev başındayken ölmesinin ardından 9 Nisan Salı günü sabah 8'den akşam 12'ye kadar dört saatlik iş bırakma kararı aldığını duyurdu.

Sendika, daha fazla işe almanın yanı sıra tüm havalimanlarında sürekli olarak bir doktorun bulunması ve tüm birimlerin eczaneler ve defibrilatörlerle donatılması çağrısında bulundu.

Delphi Forumu

9. Delphi Ekonomik Forumu bu hafta 10-13 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Ukrayna, Ortadoğu, Batı Balkanlar'daki AB süreci ve transatlantik ilişkilerdeki gelişmelere odaklanan görüşmelerde jeopolitik, güvenlik ve diplomasi ele alınan ana konular arasında yer alacak.

Forumda 70 ülkeden 1000'in üzerinde konuşmacı yer alacak. Beklenen katılımcılar arasında Slovenya Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar ve Karadağ cumhurbaşkanı Jakov Milatoviç yer alıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy forumda çevrimiçi konuşma yapacak.

Avrupa seçimleri

Siyasi partiler Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri için aday listelerini açıklamaya devam ediyor. Pazar günü sosyalist PASOK partisi oy pusulasının ilk 34 adayını sundu.

İktidardaki Yeni Demokrasi adaylarının tam listesini Çarşamba günü sunacak. Gelecek Pazar, 14 Nisan, ana muhalefetteki SYRIZA'nın potansiyel adayları, partiyi Avrupa seçimlerinde temsil etmek amacıyla ön elemelerde yarışacak.

admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image