Arama

Cibuti parlamentosu Hocalı soykırımını tanıdı

7 yıl önce

Cibuti Cumhuriyeti Milli Meclisi (parlamentosu) Genel Kurul oturumunda mutlak çoğunluğu ile Hocalı soykırımına ilişkin karar kabul etti.

Cibuti parlamentosu Hocalı soykırımını tanıdı
ad image
ad image

 

Ozgunmanset.com haber verir ki, bu aşamada Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Etiyopya'daki Büyükelçiliği'nden bilgi girdi.

Çözünürlük Cibuti Cumhuriyeti Milli Meclisi sözcüsü ile görüşme sırasında parlamento başkanı Muhammed Ali Humed tarafından Büyükelçi Elman Abdullayev’e resmen tanıtıldı. Cibuti Meclis Başkanı ülkesinin Azerbaycan'ı daima desteklediğini ve yanında olduğunu bir kez daha vurguladı.

Kararda Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgali ve 26 Şubat 1992 tarihinde Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından Azerbaycan'ın Hocalı kentinde sivil halka karşı yapılan katliam soykırım eylemi ve insanlığa karşı suç olarak bilinir, suçluların ilgili uluslararası aletlere uygun olarak cezalandırılmalı olduğu beyan edilir.

Ulusal Meclis, söz konusu kararda Azerbaycan Cumhuriyeti'nin uluslararası düzeyde tanınmış toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygısını bir kez daha teyit eder ve BM Şartı ve uluslararası hukuka göre güç uygulayarak arazilerin işgal edilmesinin kabul edilemez olduğunu beyan ediyor.

Ulusal Meclis, BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi ve diğer uluslararası kuruluşların Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan'ın işgal edilmiş topraklarından derhal, tam ve koşulsuz çıkarılmasına dair kararlarının yerine getirilmesini gerektirir, aynı zamanda uluslararası kamuoyu ve uluslararası kuruluşlar bu kararların yerine getirilmesi için Ermenistan'a baskı göstermeye çağırır.

Kararda Ermenistan'ın saldırısının kurbanları olan bir milyondan fazla Azerbaycanlının kaderi ve bunalımlı durumu, aynı zamanda insani sorunların miqyasından derin endişe ifade edilir, uluslararası kamuoyu sorunun çözümüne maksimum katkı vermeye çağrılır.

Hocalı soykırımının uluslararası düzeyde tanıtılması yönünde faaliyet bundan sonra da sürdürülecek.

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image